Strona główna Kultura Świdniccy rekonstruktorzy znów na planie filmowym. “Raport o stanie wojennym. Notatki z...

Świdniccy rekonstruktorzy znów na planie filmowym. “Raport o stanie wojennym. Notatki z codzienności”

0

Pół roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego doszło do masowych demonstracji, a okazją stała się rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Władze PRL przy użyciu milicji i ZOMO brutalnie rozprawiły się z uczestnikami wydarzeń. M. in. te wydarzenia przypomni film w reżyserii Marka Bukowskiego, a na ekranie znów będzie można wypatrywać świdniczan.

Fot. Krzysztof Dworenko-Dworkin

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych “SRH” odpowiedziało na zaproszenie Małgorzaty Retkowskiej z Agencji Artystycznej RETRO- PASJE i  Michała Kępińskiego – koordynatorów ds. pojazdów, ludności cywilnej i jednostek Zomo i Milicji Obywatelskiej w powstającym właśnie filmie, którego kanwą jest książka Marka Nowakowskiego “Raport o stanie wojennym”, wydanej w 1983 roku w podziemiu. Świdniczanie wcielali się w role z obu stron barykady. Pojawią się na ekranie jako milicjanci, zomowcy i uczestnicy manifestacji.

Jak podkreśla prezes stowarzyszenia, udziałowi w nagraniach towarzyszyły gorące emocje, wywołane w równej mierze przez upał i wspomnienia osób, które uczestniczyły w wydarzeniach sprzed 40 lat. Film będzie miał premierę 13 grudnia 2021 roku.

/opr. red./