Strona główna 112 Kolejna oszukana przy sprzedaży przez internet

Kolejna oszukana przy sprzedaży przez internet

2

Co kilka dni dowiadujemy się o nowych metodach oszustw w sieci, które mają służyć wyłudzeniu naszych pieniędzy. W ostatnim czasie mamy do czynienia z nowym oszustwem związanym z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 40-latka wystawiła  do sprzedaży na portalu ogłoszeniowym zabawkę dziecięcą, a w efekcie straciła swoje pieniądze.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

I tak też było w tym przypadku. Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić zabawkę dziecięcą wystawiona do sprzedaży, zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, kobieta wpisała  dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także trzycyfrowy numer karty To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 40-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się, że ktoś wykonał przelew na kwotę blisko 1200 złotych

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych:

– Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
– Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji.
– Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych.
– Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

/Źródło KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykuł„Rojst’97”. Premiera serialu z ujęciami ze Świdnicy już dzisiaj
Następny artykułPiknik Pamięci Marka Maciejowskiego już jutro!