Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie mieszkanie warto wybrać? Sprawdź cenne wskazówki

Jakie mieszkanie warto wybrać? Sprawdź cenne wskazówki

0

Zakup mieszkania to zwykle inwestycja na długie lata. Wybór odpowiedniego lokalu powinien być więc bardzo dobrze przemyślany. Nowe lokum musi być zgodne z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Obiekt powinien odpowiadać nam nie tylko pod względem ceny, lecz metrażu i rozkładu. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, gdzie się mieszkanie znajduje. Na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania?

Rynek wtórny, czy pierwotny?
Pierwszą kwestią, na którą zwracamy uwagę, jest oczywiście fakt zakupu mieszkania używanego lub nowego. Oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Rynek pierwotny jest ostatnimi czasu rozwiązaniem niezwykle popularnym. Budynki tworzone zgodnie z aktualnymi trendami cechują się wysoką jakością wykonania i zawierają innowacyjne rozwiązania. Mieszkanie składa się z pokoi, które można łatwo urządzić, znajduje się zwykle na strzeżonym osiedlu, a mieszkańcy mogą zostawiać auto w garażu podziemnym, co jest szczególnie ważne w większych miastach. Dodatkowym atutem takich miejsc są ogródki, duże tarasy, monitoring, czy nawet zabezpieczenie schodów przed dziećmi. Z całą pewnością takich mieszkań, sprzed 20-30 lat nie znajdziemy.

Z wyżej wymienionych pobudek kupujący coraz częściej skłaniają się ku wybraniu mieszkania nowego. Rynek pierwotny nierzadko wypada korzystniej w porównaniu do rynku wtórnego jeżeli chodzi o ceny nieruchomości. Nabywcy ponoszą mniejsze koszty transakcyjne, z uwagi braku konieczności odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Nowe mieszkania zdecydowanie dłużej utrzymują swoją wartość, nie trzeba ich długo remontować. Wadą takiego rozwiązania jest jednak cena usług budowlanych, którą będziemy musieli ponieść, remontując lokal w stanie deweloperskim. Wyjątkiem są tutaj mieszkania „pod klucz”.

Metraż i rozkład mieszkania
Metraż jest parametrem, który rośnie wraz z ceną. Gdy wybór odpowiedniej ilości przestrzeni mamy za sobą, czas pomyśleć na temat kondygnacji. Osoby, które chcą zamieszkać w piętrowym budynku muszą zazwyczaj, na którym piętrze apartamentowca będą mieszkać. Popularnym wyborem, szczególnie wśród młodych par jest zamieszkanie na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku. Wybór jest istotny, gdy wybieramy obiekty niewyposażone w windę – są to zwykle starsze konstrukcje.

Niemniej ważną kwestią jest wybór odpowiedniej konstrukcji budynku, która pozwoli na swobodne przekształcenie układu tak, aby wnętrza były idealnie dostosowane do naszych potrzeb. W tym celu warto wybrać tzw. rozkładowe mieszkanie. Musimy dokonać wyboru, ilu pokojowe mieszkanie nas interesuje. Najpopularniejszym dylematem jest — trzypokojowe mieszkanie lub dwupokojowe mieszkanie. Ten czynnik warto bardzo dokładnie przemyśleć, gdyż każdy układ daje inne możliwości aranżacji. Osoby, które chcą zakupić do wynajęcia, muszą dysponować jak największą liczbą niezależnych pokoi.

Położenie względem stron świata
Nawet najbardziej przytulne mieszkanie nie będzie spełniało należycie swojej funkcji, jeżeli jego położenie względem stron świata będzie powodowało, że w dzień będzie niewiele światła. Dla inwestorów, które kupują lokal pod wynajem, nie jest to tak istotna kwestia. Jeżeli jednak kupujemy mieszkanie do własnego użytku, warto wybierać mieszkania od strony zachodniej, co zagwarantuje odpowiednie nasłonecznienie.

Lokalizacja
Istotnym aspektem jest sama lokalizacja nieruchomości. Każdy kupujący chce, aby jego mieszkanie znajdowało się jak najbliżej niezbędnych ośrodków infrastruktury miejskiej, a jednocześnie pragnie, aby mieszkanie było położone w spokojnej okolicy.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu zadecydujemy się zamieszkać, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania. Jeżeli nieruchomość znajduje się w otoczeniu zielonych terenów, to możemy z niego dowiedzieć się, jakie inwestycje mogą tu powstać. Rynek nieruchomości jest w tej kwestii bezlitosny. Im lepsza lokalizacja, tym więcej będziemy musieli zapłacić za mieszkanie. Sprawdź mieszkania na sprzedaż woj. dolnośląskie.

Jeżeli kupujemy nowe mieszkanie, warto zwrócić uwagę na położenie lokalu względem ważnych punktów jak wejście do garażu podziemnego, plac zabaw czy śmietnik.

Standard mieszkania
Mieszkania w wysokim standardzie posiadają wiele udogodnień jak ochrona, winda, parking, siłownia czy basen. Lokale usytuowane na wysokim parterze jedenastopiętrowego budynku często posiadają dodatkowe, obszerne tarasy. Oczywiście wraz z podniesieniem komfortu, wzrasta również cena za m2. Należy więc dokładnie przemyśleć swoje realne potrzeby i możliwości finansowe.

/Artykuł sponsorowany/