Strona główna Artykuł sponsorowany Jak wygląda kanałowe leczenie zębów?

Jak wygląda kanałowe leczenie zębów?

0

Ból zęba jest jedną z pierwszych oznak, że coś dzieje się nie tak w jamie ustnej. By dowiedzieć się jaka jest przyczyna należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie będzie możliwe także zapoznanie się z proponowaną drogą leczenia. Nie rzadko pada wtedy hasło leczenie kanałowe. Jednak co kryje się za tą nazwą i na co pacjent musi się przygotować?

Dlaczego trzeba leczyć ząb kanałowo?
Ząb ma wiele struktur, których nie widać gołym okiem. Jednak mimo to, że nie każdy ma świadomość jak tak naprawdę zbudowany jest ząb to doskonale znają się na tym dentyści, którzy wiedzą, że nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego bardzo często zalecają oni wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej, które odsłania nieco więcej tajemnic. Leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, kiedy infekcja zęba wywołana drobnoustrojami zajmie kość znajdującą się wokół zęba lub też dojdzie do stanu ropnego i obumarcia struktury zęba jaką jest miazga. Stan zapalny miazgi objawia się najczęściej bardzo silnym bólem, którego nie powinno się ignorować czy też maskować środkami przeciwbólowymi, które nie likwidują przyczyny bólu. Dlatego też regularne wizyty u dentysty są tak ważne. Mogą one zapobiec znacznemu rozwojowi stanu zapalnego zęba.

W jaki sposób lekarz dentysta rozpoczyna leczenie kanałowe?
Skoro już zostało ustalone z jakiego powodu konieczne jest leczenie kanałowe zębów, warto poznać jak taki zabieg wygląda oraz co w trakcie niego ma miejsce. Cały proces zaczyna się od zdjęcia rentgenowskiego, z którym musi zapoznać się dentysta po to, by ustalić parametry kanału zębowego. Ustalana jest długość, a także kształt kanału. Po tym etapie czas na otworzenie kanału i jego osłonięcie specjalnym materiałem. Jest nim gumka zwana koferdamem, która chroni ząb przed bakteriami (np. ze śliny) oraz innymi niekorzystnymi dla zęba substancjami. Następnie przychodzi czas na oczyszczenie kanałów. Lekarz dentysta może to zrobić za pomocą narzędzi, których produkcja opiera się na wykorzystaniu stopów niklowo- tytanowych. Sprzęt, którym dysponują stomatolodzy pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie miazgi, a także zębiny i kanałów. Proces ten jest skuteczny i niezbędny, może odbywać się z wykorzystaniem dodatkowych środków, które będą bakteriobójcze.

Jak wygląda ostatni etap leczenia kanałowego?
Ostatni krok, który musi zostać wykonany przy leczeniu kanałowym to wypełnienie korzenia. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej materiał światłoutwardzalny, który jest bardzo dobry jakościowo. Jego obecność w korzeniu ma za zadanie jego zamknięcie, a tym samym ochronę przed dostaniem się bakterii, co mogłoby mieć negatywne skutki takie, jak powstanie kolejnego stanu zapalnego. Warto też wspomnieć, ze stomatolodzy podczas leczenia kanałowego często posługują się mikroskopami, które gwarantują precyzyjne wykonanie zabiegu. Co więcej, czasem niezbędna jest interwencja chirurga, który przeprowadzi resekcję wierzchołka korzenia. Jest to konieczne gdy ma miejsce zapalenie przyzębia oraz kości wokół chorego zęba.

Więcej informacji znajdziecie na: https://stomatologia-osowa.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRzucił butelką w drzwi dworcowej poczekalni. Stanie przed sądem [FOTO]
Następny artykułSpłonął samochód