Strona główna Artykuł sponsorowany Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

0

Rzadko kiedy na rozwój przedsiębiorstwa wpływa jedna osoba. W większości przypadków sukces ma „wielu ojców”. Firmę tworzą ludzie, którzy wnoszą do niej swoją wiedzę, doświadczenie, umiejętności oraz indywidualne cechy charakteru. Jak zbudować zespół, który w realny sposób wpłynie na zwiększenie potencjału organizacji? To zadanie m.in. dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi.

Co to jest zarządzenie zasobami ludzkimi?
Zarządzanie zasobami ludzkimi (ZZL lub z języka angielskiego HR, czyli Human Resources) to szeroko pojęte działania związane z obszarem rekrutacji, szkolenia i zarządzania w ramach danej organizacji. Wewnętrzny dział HR to tylko jedna z możliwości, na którą decydują się przede wszystkim duże firmy zatrudniające więcej niż kilkudziesięciu pracowników. Coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje współpracę z firmą zewnętrzną, która przejmuje obowiązki związane m.in. z rekrutacją, utrzymaniem bezpiecznego środowiska pracy, wynagrodzeniami i świadczeniami finansowymi, benefitami, przestrzeganiem prawa pracy czy szkoleniami.

Czym zajmują się specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji?
Specjaliści HR pełnią ważną funkcję w firmie. Jednym z ich podstawowych obowiązków jest poszukiwanie nowych pracowników. Znalezienie idealnego kandydata to proces składający się z kilku etapów. Zaczyna się od poznania potrzeb firmy i wymagań stawianych potencjalnemu pracownikowi. Do zadań ekspertów z branży HR należy także stworzenie ogłoszenia, selekcja dokumentów, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych i wybranie najlepszego kandydata.

Do obowiązków pracowników działów HR należy jednak nie tylko realizacja procesów rekrutacyjnych, ale także m.in.: cykliczna ocena pracy osób zatrudnionych, przeprowadzanie szkoleń oraz działalność doradcza. Specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji zajmują się także dbaniem o właściwą komunikację w firmie: przeprowadzają badania satysfakcji wśród pracowników, dbają o relacje między pracownikiem a pracodawcą oraz między pracownikami i realizują projekty Employer Brandingowe.

Jak zarządzanie zasobami ludzkimi wpływa na rozwój firmy?
Podjęcie współpracy z agencją specjalizującą się w zarządzaniu zasobami ludzkimi ma na celu poprawę funkcjonowania firmy w wielu aspektach.

  • Działania rekrutacyjne pozwalają szybko dotrzeć do najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Eksperci podejmują decyzje nie tylko na podstawie otrzymanych dokumentów, ale także pogłębionej analizy rynku, wywiadów biograficznych i kompetencyjnych oraz wnikliwych badaniach referencji.
  • Projekty Employer Brandingowe (m.in. programy stażowe, menedżerskie, ambasadorskie, a także warsztaty czy zarządzanie wizerunkiem w mediach społecznościowych) pomagają dotrzeć do potencjalnych kandydatów i zmniejszyć rotację dotychczas zatrudnionych pracowników. Powodują wzrost zaangażowania i satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
  • Usługa Payroll Consulting daje gwarancję właściwego rozliczania dokumentacji i prowadzenia akt personalnych. Dzięki temu właściciele firm mogą skupić się na bieżącej działalności, oddelegowując obowiązki związane z prowadzeniem kadr i płac wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym.

Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/assessment-development-centre

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożar na Osiedlu Młodych. W środku był mężczyzna [FOTO]
Następny artykułNie ma zakażeń w powiecie świdnickim. Jaka sytuacja w kraju i na Dolnym Śląsku?