Strona główna Wydarzenia Czasem słońce, czasem deszcz. Zobacz prognozę pogody na ten tydzień

Czasem słońce, czasem deszcz. Zobacz prognozę pogody na ten tydzień

0

Rozpoczęty dziś tydzień to ponownie dynamiczne zmiany w pogodzie. Przed nami ciepłe noce, podczas których temperatura miejscami nie spadnie poniżej 18°C, powrót upałów, ale również intensywnych opadów deszczu oraz burz – prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kurtyna wodna ustawiona na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie (fot. UM Żarów)

W poniedziałek zmienne zachmurzenie, niemal w całym kraju miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Najsilniejszym burzom będą towarzyszyć opady do 30-40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu. Bardzo ciepło, na południu i wschodzie miejscami upalnie – temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, jedynie na obszarach podgórskich około 24°C.

We wtorek nadal burzowo, tym razem głównie na wschodzie kraju. Na wschodzie burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz grad. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 24°C nad morzem i w górach, 27°C na zachodzie i w centrum do 30°C miejscami na południowym wschodzie.

W środę burze i przelotny deszcz miejscami możliwy w całej Polsce. W trakcie burz intensywny deszcz, możliwy też silniejszy wiatr. Upalnie na południu i w centrum – miejscami temperatura maksymalna do 31°C. Chłodniej nad morzem i na zachodzie – od 24°C do 27°C.

W czwartek pogodnie, jedynie na zachodzie i północy okresami więcej chmur i przelotny deszcz, a na krańcach południowo-zachodnich też burze. Temperatura maksymalna od 26°C na północy do 31°C na południu. W czasie burz wiatr porywisty.

Piątek przyniesie zmianę pogody, związaną z przemieszczaniem się chłodnego frontu atmosferycznego, czego efektem będą miejscami silne burze oraz intensywne opady deszczu, szczególnie na południu kraju. Na południowym wschodzie jeszcze upalnie, miejscami do 31°C, na pozostałym obszarze od 24°C do 28°C.

Sobota już nieco chłodniejsza, a przelotny deszcz oraz burze głównie na północy kraju. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na północy do 26°C, 28°C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz dość silny i porywisty, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie zmienne, miejscami przelotny deszcz. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 23°C do 25°C.

/IMGW, opr. mn/