Strona główna 112 Chciał sprzedać radio oraz głośnik, stracił tysiąc złotych

Chciał sprzedać radio oraz głośnik, stracił tysiąc złotych

0

Do świdnickiej komendy zgłosił się 31-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który na portalu ogłoszeniowym wystawił do sprzedaży radio oraz głośnik samochodowy. Zamiast spodziewanego zysku mężczyzna stracił ze swojego konta pieniądze. To kolejne tego typu oszustwo podczas sprzedaży w internecie.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z nowym oszustwem związanym z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym – tłumaczy Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Tak było w przypadku 31-latka, który wczoraj zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. – Mężczyzna wystawił na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży radio oraz głośnik samochodowy. Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić wystawiony sprzęt, która zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedający zdecydował się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 31-latek zalogował się na swoje konto, okazało się że ktoś wykonał przelew na kwotę 1000 złotych – opisuje Ząbek.

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych. – Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce – radzi rzecznik świdnickiej komendy.

/KPP Świdnica, opr. mn/