Strona główna Wydarzenia Wsparcie dla gmin popegeerowskich. Jakie środki trafią do powiatu świdnickiego?

Wsparcie dla gmin popegeerowskich. Jakie środki trafią do powiatu świdnickiego?

0

340 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przekazane gminom, w których funkcjonowały przedsiębiorstwa państwowej gospodarki rolnej. W piątek, 11 czerwca ogłoszono wyniki naboru wniosków. W powiecie świdnickim wsparcie trafi do gmin Marcinowice, Jaworzyna Śląska, Strzegom i Żarów.

Wsparcie gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych w gminach, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Dotacje będzie można przeznaczyć m.in. na budowę dróg, chodników, kanalizacji sanitarnej, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych czy świetlic.

1 mln 300 tys. złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma gmina Jaworzyna Śląska. Środki te wspomogą budowę budynku wielofunkcyjnego w Pastuchowie, który ma pełnić rolę Centrum Integracji Społecznej. Znajdzie się tam nie tylko nowoczesna i doskonale wyposażona świetlica wiejska, ale również nowa remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pastuchowie. Dotychczasowa siedziba straży znajduje się w starym budynku niedostosowanym do jej potrzeb. – Realizacja inwestycji pozwoli na rozszerzenie działalności OSP, koła gospodyń wiejskich czy upowszechnianie wydarzeń kulturalnych w gminie. W sołectwie brakuje miejsca integracji mieszkańców i jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez nich inwestycji. Będziemy też starali się pozyskiwać środki na realizację zadań wyczekiwanych przez mieszkańców pozostałych miejscowości – mówi burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Szacowany koszt realizacji tej inwestycji to 2,5 mln zł.

Do gminy Marcinowice trafią środki w wysokości 1 mln 200 tys. złotych. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę drogi, chodnika i oświetlenia w Chwałkowie, a także na rozbudowę świetlicy w Kątkach, która będzie polegała na utworzeniu zaplecza szatniowo-sanitarnego dla LKS Sudety Kątki, powiększeniu zaplecza kuchennego oraz montażu nowego placu zabaw.

Gmina Strzegom otrzyma 383 tys. złotych z przeznaczeniem na budowę budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Do gminy Żarów trafi natomiast 300 tys. złotych na rewitalizację wsi Buków. Zgłoszony przez gminę projekt o wartości 1,2 mln złotych zakłada budowę wiaty wielofunkcyjnej przy boisku sportowym, wraz z placem zabaw, siłownią, oświetleniem, a także wymianę oświetlenia na energooszczędne.

/mn/

Poprzedni artykułWeterynarz radzi: Środki ochrony roślin. Kusząca, śmiertelna pułapka dla zwierząt
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Komunardów