Strona główna Wydarzenia Wakacyjne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Wakacyjne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

0

Od 13 czerwca obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy pociągów. W przypadku Kolei Dolnośląskich najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej związanej z pracami remontowymi prowadzonymi na kilku liniach, a także przywrócenia popularnych sezonowych połączeń do Czech, na co trzeba będzie jednak poczekać do 26 czerwca. Pasażerowie korzystający z usług tego i innych przewoźników zachęcani są do zapoznania się z aktualnym rozkładem przed wyruszeniem w podróż.

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 13 czerwca do 28 sierpnia. PLK wraz z przewoźnikami przygotowały ofertę sezonowych podróży, uwzględniając potrzeby podróżnych, możliwości modernizowanej sieci kolejowej. Zmiana rozkładu pozwala wprowadzić letnie połączenia oraz skoordynować ruch pociągów i modernizacje linii kolejowych – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Warszawa – Białystok, Lublin – Łuków, Warszawa – Radom – dodaje rzecznik PKP PLK.

Wskazuje przy tym na efekty zrealizowanych już remontów i skrócenie podróży pociągami dalekobieżnymi względem ubiegłego roku. – W porównaniu z wakacjami 2020 roku, dzięki modernizacji, zwiększyły się możliwości linii kolejowych i skróciły się czasy przejazdu na popularnych trasach. Najszybszy pociąg dalekobieżny na trasie Wrocław – Poznań pojedzie w czasie 1 h 40 min, przed rokiem to 2 h 18 min. Podróż na trasie Warszawa – Lublin, w porównaniu z rokiem poprzednim skróci się o 23 min. Najszybszy skład ze stolicy Mazowsza na Lubelszczyznę dojedzie w 2 h 9 min (rok temu 2 h 32 min). Atrakcyjny czas przejazdu jest także na zmodernizowanej trasie z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy miasta w 53 min (w ubiegłe wakacje – 1 h 37 min). Trasę Kraków – Wrocław będzie można pokonać w czasie 2 h 53 min, gdzie rok wcześniej czas przejazdu wynosił 3 h 24 min. Na trasie Wrocław – Katowice czas przejazdu najszybszego składu skróci się do 1 h 50 min (z 2 h 13 min) – wylicza Siemieniec.

Koleje Dolnośląskie. Powrót sezonowych połączeń i zmiany na wybranych liniach

Nadchodząca korekta niesie ze sobą niewiele zmian. To przede wszystkim uruchomienie popularnych połączeń transgranicznych oraz czasowe wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej. To konieczność ze względu na zaplanowane prace torowe prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe na wybranych odcinkach – zapowiadał wcześniej Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Wraz z wakacyjnym rozkładem jazdy wracają kolejne połączenia międzynarodowe. Od 18 czerwca podróżni będą mogli skorzystać z weekendowej relacji Berlin-Wrocław w ramach projektu „Pociąg do Kultury Kulturzug”. Na podjęcie decyzji przywracającej relacje kolejowe między Dolnym Śląskiem a sąsiadującymi krajami, wpłynęło uspokojenie sytuacji pandemicznej. Co więcej, czerwiec to okres planowania urlopów wakacyjnych, dlatego tym bardziej cieszy nas powrót popularnych połączeń międzynarodowych dodaje Rodak.

W wyniku zniesienia obostrzeń epidemicznych, wznowione zostały także przewozy z Czechami. Od 26 czerwca powróci, cieszące się dużym zainteresowaniem połączenie do Adrspachu. Po niemal półrocznej przerwie, podróżni ponownie będą mogli w celach turystycznych udać się do Skalnego Miasta.

Na skutek zaplanowanych prac torowych możliwe będą czasowe ograniczenia przepustowości. Dla zapewnienia podróżnym transportu, zorganizowana zostanie autobusowa komunikacja zastępcza na kilku liniach

  • Piława Górna – Dzierżoniów od 14 czerwca do 17 lipca,
  • Lubań – Węgliniec od 23 do 30 czerwca,
  • Strzegom – Jawor od 19 do 23 lipca,
  • Kłodzko/Polanica Zdrój – Kudowa Zdrój od 2 sierpnia do końca listopada,
  • Małomice – Żary od 16 do 20 sierpnia,
  • Krośnice – Milicz/Krotoszyn od 23 do 27 sierpnia.

Z powodu działań modernizacyjnych, na wybranych odcinkach obowiązywać będą wyłączenia części torów na liniach:

  • Długołęka – Wrocław Psie Pole od 13 do 21 czerwca br.
  • Grabiszyn – Wrocław Muchobór od 13 do 29 czerwca br.
  • Węgliniec – Pieńsk od 19 lipca do 28 sierpnia br.

Dodatkowo w przypadku linii 274, od 1 do 5 lipca na odcinku Boguszów Gorce Zachód Sędzisław, zamknięty zostanie tor drugi. W dniach 11-13 sierpnia na trasie SmolecKąty Wrocławskie zaplanowana została naprawa przejazdu.

W wyniku prac remontowych peronów na stacji Legnica, od 13 czerwca do 28 sierpnia zamknięcie obejmie również linię 275. Z kolei w dniach 29 lipca 2 sierpnia, wyłączona zostanie relacja Wrocław LeśnicaMiękinia.

Ze względu na zaplanowane prace częściowo wyłączone będą również wybrane stacje we Wrocławiu. Od 13 czerwca do 28 sierpnia wybrane pociągi będą kursować z pominięciem stacji Wrocław Brochów. Natomiast z powodu budowy peronów na stacji Wrocław Muchobór stacja będzie częściowo wyłączona od 13 do 26 czerwca

Pełna lista zmian oraz rozkład jazdy uwzględniający wszystkie wyłączenia dostępny jest na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich.

Informacje dotyczące rozkładu jazdy pociągów są dostępne na portalpasazera.pl i na stronach przewoźników oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów. Ponadto 13 i 14 czerwca na dworcach w największych miastach Polski, informatorzy mobilni pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży – dodaje Siemieniec.

/opr. mn/

Poprzedni artykułGodne pożegnanie z własnym stadionem i świdnickimi kibicami [FOTO/VIDEO]
Następny artykuł160 mieszkańców powiatu świdnickiego na kwarantannie. Najnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach