Strona główna Artykuł sponsorowany W jakich aspektach łuki PSE bloczkowe są lepsze od tradycyjnych?

W jakich aspektach łuki PSE bloczkowe są lepsze od tradycyjnych?

0

Miłośnicy łucznictwa sportowego czy myśliwskiego mogą wybierać dziś pomiędzy wieloma typami łuków. Ogólnie możemy wyróżnić trzy podstawowe konstrukcje tego typu sprzętu. Są to łuki bloczkowe, klasyczne i tradycyjne, wzorowane na modelach historycznych stosowanych przed dawnych łuczników. Modele klasyczne to łuki długie i refleksyjne niekiedy nazywane również olimpijskimi, a bloczkowe to m.in. nowoczesne łuki PSE korzystające z systemu bloczków i nawiniętego na nich kabla.

Większa wygoda strzelania i większa prędkość strzały
Największym atutem nowoczesnych łuków PSE bloczkowych jest znacznie większa energia wystrzelonej strzały w porównaniu z łukami tradycyjnymi i klasycznymi, i to bez konieczności używania znacząco większej siły przy naciąganiu cięciwy. Dzięki temu bloczkowe łuki PSE, takie jak np. https://www.e-luk.pl/pol_m_LUKI_Luki-bloczkowe_Luki-bloczkowe-P-S-E-232.html są popularnym sprzętem stosowanym zarówno w łucznictwie sportowym, jak i w myślistwie. Brak konieczności stosowania dużej siły do naciągu cięciwy przy jednoczesnej możliwości uzyskania znacznej prędkości wystrzeliwanej strzały sprawia, że jest to sprzęt doskonale spisujący się w zastosowaniach amatorskich oraz profesjonalnych. Łuki o konstrukcji bloczkowej ułatwiają strzelanie i sprawiają, że łucznictwo staje się dyscypliną dostępną dla niemal każdego, również dla osób dysponujących nieco mniejszą siłą fizyczną.

Powtarzalność siły strzału, wygodniejsze i dłuższe celowanie
Ze względu na zastosowanie systemu bloczków i specjalnych krążków, użytkownik łuku PSE ma możliwość samodzielnego wyregulowania długości naciągu cięciwy (regulowane krążki działają jak ogranicznik naciągu), tym samym siła strzały i jej zasięg jest zawsze powtarzalny – strzały lecą z podobną prędkością, a to przekłada się na większą precyzję strzelania. Łuki PSE bloczkowe zapewniają również znacznie większy komfort podczas dłuższego celowania niż modele łuków refleksyjnych i tradycyjnych. Zastosowanie systemu bloczków sprawia, że utrzymanie naciągniętej cięciwy jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku konstrukcji tradycyjnych, gdzie tzw. efekt odpuszczenia zmusza do szybkiego oddawania strzałów, zwłaszcza jeśli zależy nam na nadaniu strzale dużej prędkości.

Znaczącą przewagą bloczkowych łuków PSE nad tradycyjnymi i klasycznymi jest również dużo sztywniejsza, odporniejsza na uszkodzenia konstrukcja. Na działanie takiego sprzętu nie wpływa również pogoda czy temperatura powietrza, co wynika z rodzaju stosowanych do jego produkcji materiałów. Majdan zwykle wykonywany jest ze stopu aluminium lub magnezu, ramiona z wytrzymałego, odpornego na wilgoć kompozytu, a kable i cięciwa z charakteryzujących się nienasiąkliwością włókien polietylenowych.

/Artykuł sponsorowany/