Strona główna Temat dnia Mniejsze opłaty za prowadzenie letnich ogródków, ale nie dla lokali działających w...

Mniejsze opłaty za prowadzenie letnich ogródków, ale nie dla lokali działających w Rynku

5

Świdniccy radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmniejszenia opłaty za prowadzenie letnich ogródków. Po zmianie, dzienna stawka za zajęcie metra kwadratowego z przeznaczeniem na ogródek wyniesie symboliczny grosz. Propozycja została zgłoszona jako wyraz wsparcia dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej, która została boleśnie dotknięta przez obostrzenia wprowadzone w związku z COVID-19. Z ulgi nie skorzystają jednak restauratorzy prowadzący zewnętrzne ogródki w Rynku.

Z pomysłem wprowadzenia obniżki, z której mogliby skorzystać właściciele lokali gastronomicznych, którzy prowadzą letnie ogródki, wystąpiła w maju grupa świdnickich radnych z klubu Platformy Obywatelskiej. Zaproponowali oni zmniejszenie dziennej opłaty za zajęcie 1 metra pod ogródki gastronomiczne do 1 grosza za metr kwadratowy. Obecnie stawka ta wynosi 0,30 zł netto/dzień. – Podejmowane były różne działania w Świdnicy, które miały i mają realnie pomóc przetrwać przedsiębiorcom. Według doniesień medialnych “jesteśmy na ostatniej prostej” by wyjść z tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji pandemicznej. (…) Wiele samorządów w kraju zdecydowało się na podobne działanie. Ten symboliczny (ograniczony czasowo) krok pozwoli restauratorom na przetrwanie i doczekanie do całkowitego zniesienia obostrzeń – podkreślali pomysłodawcy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W piątek Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę w sprawie czasowego – do 31 sierpnia 2021 roku – obniżenia opłaty za ustawienie letnich ogródków (a bardziej formalnie: opłaty za zajęcie pasa drogowego gminnych dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta z przeznaczeniem na ustawienie ogródków). Za wprowadzeniem obniżki opowiedziało się 12 radnych, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Wątpliwości dotyczące zasadności podejmowania uchwały wywołał u części radnych fakt, że z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy prowadzący ogródki gastronomiczne w ścisłym centrum miasta. Jak wyjaśniano, Rynek jest drogą wewnętrzną i kwestie związane z jego zarządzaniem należą do kompetencji prezydenta Świdnicy, a nie do Rady Miejskiej. Zgodnie z obowiązującym zarządzeniem prezydenta Świdnicy w sprawie określenia zasad zarządzania Rynkiem oraz wprowadzenia stawek za zajęcie jego powierzchni lub przestrzeni, na Rynku, a także na części ulicy Łukowej oraz na ulicy Wewnętrznej, dzienna stawka za zajęcie 1m² pod ogródek wynosi 0,30 zł netto.

Byłem pewien – i chciałem głosować za tą uchwałą – że to dotyczy Rynku. Widzimy przecież, że ogródki gromadzą się w Rynku. Jeżeli ma się stać tak, że nie będzie dotyczyć to Rynku, to szkoda podejmować takie uchwały i nad tym dyskutować – skwitował radny Krzysztof Lewandowski. – Jeżeli już pomagamy, to powinniśmy takie rozwiązanie zastosować również w stosunku do przedsiębiorców mających lokale w Rynku – zwracał z kolei uwagę radny Jan Jaśkowiak. Lesław Podgórski wystąpił z kolei do prezydent Świdnicy z wnioskiem o obniżenie obowiązującej stawki dla restauratorów prowadzących ogródki na głównym placu miasta.

W ubiegłym roku z tytułu dzierżawy terenu na prowadzenie letnich ogródków do budżetu miasta wpłynęło 54 428 złotych. – W 2020 roku powstało 14 ogródków w przestrzeni Rynku (38 795 zł) oraz 3 ogródki poza Rynkiem (15 633 zł) – wyliczała na początku czerwca Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Dodała przy tym, że w 2021 roku powstało 14 ogródków gastronomicznych w przestrzeni Rynku i 4 ogródki gastronomiczne poza Rynkiem.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKolejny sukces świdnickich tancerzy
Następny artykułReferendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic już w niedzielę. Gdzie mogą zagłosować mieszkańcy?