Strona główna Kultura Literatura łączy pokolenia. Seniorzy oraz młodzież o twórczości Stanisława Lema

Literatura łączy pokolenia. Seniorzy oraz młodzież o twórczości Stanisława Lema

0

Seniorzy ze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wzięli udział w międzypokoleniowym spotkaniu literackim poświęconym życiu i twórczości Stanisława Lema.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, tym samym honorując wybitnego pisarza science-fiction, przedstawiciela fantastyki naukowej, futurologa, prozaika i felietonistę. Twórczość Stanisława Lema zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym pisarzem polskim, jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy.

Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku włączył się w tę inicjatywę inaugurując realizację projektu „Seniorzy aktywni w kulturze” właśnie od spotkanie literackiego poświęconego życiu i twórczości Stanisława Lema. Prezes ŚUTW Wiesław Łabęcki otwierając spotkanie, przybliżył zebranym sylwetkę tego wielkiego pisarza. Spotkanie to odbyło się przy współpracy i udziale młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy po kierunkiem Ireny Szymaniak.

Ze strony Uniwersytetu, w część literacką, najbardziej zaangażowała się grupa teatralna UTWorki pod kierownictwem Teresy Cory. To właśnie członkowie tej grupy przedstawiali różne aspekty twórczości Stanisława Lema, a uczniowie uzupełniali je, pięknie czytając fragmenty wybranych książek. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć m.in. na czym polegał w twórczości Lema: realizm, groteska, dyskursywność, apokryfy, fiasko (czyli pesymizm), obsesje lub na czym polegała odwaga fabularna i gatunkowa brawura w jego kryminałach – relacjonują przedstawiciele Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

/ŚUTW, opr. mn/

Poprzedni artykułMożliwa przerwa w dostawie wody w części miasta
Następny artykułZ jakiego kosmetyku z drogerii ucieszy się Twoja partnerka najbardziej?