Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego warto czyścić komin?

Dlaczego warto czyścić komin?

0

Kiedy ogrzewamy nasz dom, efekty spalania paliwa odprowadzane są na zewnątrz budynku. Jednak nie wszystkie. Zostaje w nim sadza. Spowodować może ona wiele negatywnych skutków, zarówno dla nas, jak i urządzenia grzewczego. Dlaczego warto czyścić komin? Przekonajmy się!

Zimą nie chcemy marznąć we własnym domu. Korzystamy więc z pieca, aby ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Z naszego komina wydostają się wtedy zanieczyszczenia oraz zużyte powietrze. Niestety w środku pozostaje jeszcze szkodliwa sadza. Wystarczy jej niewielka ilość, żeby doszło do nieszczęścia. Trzeba zatem wyeliminować ryzyko i ją usunąć. Czyszczenie komina jest więc czynnością niezbędną. Wspominają o niej także polskie przepisy.

Czyszczenie komina – jak to wygląda?
Procedura czyszczenia komina dla osoby, która nigdy jej nie przeprowadzała, może okazać się zbyt skomplikowana. Należy bowiem uwzględnić wiele czynników, które wpływają na jej jakość oraz efekt. Przede wszystkim musimy pamiętać, że czyszczenie wiąże się z koniecznością wejścia na dach. Nie jest to zadanie dla każdego. Poza tym niezbędne będzie zdobycie wiedzy oraz zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt.

Dlatego też zazwyczaj poleca się skorzystanie z usług kominiarza. Ma on odpowiednie przygotowanie pod względem wiedzy oraz sprzętu. Wie zatem, jak czyścić komin, aby nie spowodować dodatkowego zagrożenia. Ponadto dysponuje m.in. szczotkami różnej wielkości, które są dopasowane do przekroju konstrukcji odprowadzającej spaliny.

Dlaczego warto czyścić komin?
Komin jest drogą przenoszenia spalin na zewnątrz budynku. Jednak po pewnym czasie zaczynają zalegać w nim sadze. Nawet niewielka ich ilość potrafi wywołać liczne problemy.

Pierwszym z nich jest zmniejszenie ciągu w kominie. Sadze odkładające się na ścianach zmniejszają jego przekrój. Wtedy też mamy do czynienia z zapchanym kominem. Kolejne ilości zanieczyszczeń nie mają jak się wydostać na zewnątrz budynku. Komin z kolei przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. My zaś zaczynamy się denerwować, bo urządzenie grzewcze jest nieefektywne, a co chwila zwiększamy ilość paliwa.

Zalegające w kominie zanieczyszczenia zwiększają ryzyko zagrożenia pożarowego. Niestety sadze, które nagromadziły się na jego ścianach, są bardzo łatwopalne. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy wywołać tragedię. Jej skutkiem będzie pożar, który niestety zagraża całemu budynkowi.

Jak często czyścić komin?
W związku z powyższym powinniśmy dbać o komin i przeprowadzać jego czyszczenie. Nie możemy bagatelizować tej kwestii, chcąc zaoszczędzić kilka złotych. Polskie przepisy wręcz nakazują nam takie działanie. Na ich podstawie powinniśmy raz na kwartał wyczyścić komin dymowy. Spalinowy z kolei raz na pół roku. Komin wentylacyjny musimy wyczyścić przynajmniej raz w roku.

Podsumowanie
Komin, czyli konstrukcja odprowadzająca spaliny z urządzenia grzewczego poza budynek, powinien być zawsze sprawny. Dlatego też musimy dbać o jego czyszczenie. W przeciwnym razie zagraża nam niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Poza tym, urządzenie grzewcze nie będzie pracować tak, jak tego oczekujemy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBezpłatne warsztaty samoobrony dla pań
Następny artykułZabójstwo Kristiny z Mrowin. Areszt dla Jakuba A. przedłużony do grudnia