Strona główna 112 41-latek kradł prąd

41-latek kradł prąd

0

Nawet do 5 lat więzienia grozi 41-letniemu mieszkańcowi Świebodzic, który próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączył się do instalacji elektrycznej.

zdjęcie ilustracyjne

– 4 czerwca świebodziccy policjanci weryfikując swoje ustalenia trafili do jednego z mieszkań na terenie Świebodzic, gdzie ujawnili nielegalnie przyłącza do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Tym sposobem 41-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego doprowadził prąd do swojego mieszkania. Do zlikwidowania nielegalnych przyłączy zostali wezwani pracownicy firmy dostarczających energię, którzy dokonali również stosownych pomiarów – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

– Bez względu na wartość poniesionych strat, czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Na sprawcy takiej kradzieży ciąży także obowiązek uiszczenia opłaty za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – dodaje Ząbek.

Rzecznik świdnickiej komendy przypomina przy tym, że nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, co z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem – nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

/KPP Świdnica, opr. mn/