Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegom z tytułem Gminy Roku. Nie jest jedyny

Strzegom z tytułem Gminy Roku. Nie jest jedyny

0

Gmina Strzegom otrzymała zaszczytny tytuł Gminy Roku 2020 w kategorii gmin miejsko-wiejskich w ramach plebiscytu Orły Polskiego Samorządu – informuje Małgorzata Kus-Pożoga z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Nagroda przyznawana jest w plebiscycie, organizowanym w ramach Ogólnopolski Program Promocji Regionów – Samorządowa Marka Roku. Za udział w programie i wpisowe gmina zapłaciła 6 700 złotych.

Fot. UM Strzegom

Statuetka Orzeł Polskiego Samorządu to nagroda plebiscytu, będąca potwierdzeniem sukcesu, a zarazem inspiracją i wzorem dla innych. Nagrodzeni tytułem i statuetką Orła Polskiego Samorządu wyznaczają najwyższe standardy, są symbolem rozwoju oraz efektywności w zarządzaniu regionem. Tytuł ten otrzymują gminy, które efektywnie wykorzystują środki unijne, inwestują w rozwój swojego regionu, a także dbają o warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości oraz o poprawę jakości życia mieszkańców – przytacza gmina za organizatorem plebiscytu i programu, Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl. Dokonania gminy oceniane są na podstawie ankiety, którą wypełnia sam uczestnik. Wszyscy uczestnicy muszą wnieść opłatę oraz mogą wykupić pakiet promocyjny. Na ten ostatni gmina Strzegom się nie zdecydowała, pozostając przy kosztach podstawowych.

Jaką korzyść będzie miała gmina poza statuetką i dyplomem, przekazanymi dzisiaj burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie przez doradcę zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl w Warszawie Roberta Pacierpnika?

Największą korzyścią jest bez wątpienia to, że takie wyróżnienie przyczynia się do promocji gminy. Szczególnie ważne jest to, że możemy zaprezentować gminę nie tylko pod kątem historycznym i kulturalnym, ale przede wszystkim inwestycyjnym. Strzegom, (…), bardzo intensywnie rozwija się od wielu lat. I nie są to tylko slogany. Takie nagrody i wyróżnienia z pewnością pozwalają dostrzec gminę i łatwiej przybliżyć jej dorobek. Dodam jeszcze, że przecież nie każda miejscowość ma szansę taką nagrodę pozyskać. Proszę zwrócić uwagę choćby na ubiegłoroczną nagrodę w konkursie „Modernizacja Roku”, gdzie Strzegom triumfował w kategorii „Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej”, do którego zgłoszono aż 460 obiektów. Strzegom został dostrzeżony, a zrewitalizowane miejsce jest wizytówką miasta i świetnym przykładem dla innych, że nie ma rzeczy niemożliwych. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby pokazywać pracę i dokonania samorządu, wykorzystując wszystkie dostępne sposoby. Jeśli więc dzięki tej nagrodzie uda się sprawić, że na przykład pojawi się inwestor, który zechce stworzyć w Strzegomiu nowe miejsca pracy oraz że pojawią się turyści chętni zwiedzić miasto i opowiedzą o nim innym, to korzyści będą ogromne i myślę, że o to w tym wszystkim najbardziej się liczy – podkreśla Małgorzata Kus-Pożoga.

Tytuł Gminy Roku w kategorii gmin miejsko-wiejskich i wiejskich otrzymało w sumie 11 gmin z całej Polski, obok Strzegomia także Ciasna, Janowiec Wielkopolski, Jerzmanowa, Książki, Milejewo, Myślibórz, Otyń, Skrwilno, Sława i Sulechów.

/asz/

Poprzedni artykułNauczycielka nie zostanie ukarana za udział w proteście
Następny artykułPrzed i po. Niebywała metamorfoza w świdnickiej perle z listy UNESCO [FOTO]