Strona główna Kultura Stoi na stacji lokomotywa… Wystawa inspirowana wierszem Tuwima w Muzeum Kolejnictwa

Stoi na stacji lokomotywa… Wystawa inspirowana wierszem Tuwima w Muzeum Kolejnictwa

0

Od 1 czerwca w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej stanie pociąg, który przyjedzie wprost z wiersza Juliana Tuwima. Interaktywna wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Zdjęcie udostępnione przez Muzeum Kolejnictwa

Wystawa to autentyczny pociąg złożony z lokomotywy parowej (OKi2-27) oraz 5 wagonów towarowych, zainspirowana wierszem “Lokomotywa” Juliana Tuwima. Wiersz “Lokomotywa”, po raz pierwszy wydany w 1938 roku, jest znany na całym świecie, przełożony na wiele języków znakomicie promuje dawne kolejnictwo. Opowiada o lokomotywie parowej, która przygotowuje się do odjazdu i w końcu wyrusza. Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie ładunki, wśród, których znajdują się krowy, konie, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, słoń, niedźwiedź, żyrafy oraz mnóstwo bagaży. Wszystkich pasażerów będzie można spotkać  w nowo utworzonej interaktywnej wystawie w wagonach towarowych oraz zabytkowym parowozie w Muzeum Kolejnictwa.

Celem realizacji wystawy Lokomotywa Dzieciom jest również promocja dziedzictwa przemysłowego, w szczególności wśród ich najmłodszych mieszkańców. 1 czerwca w dniu uroczystego otwarcia wystawy po raz pierwszy po roku pandemii prawie 200 dzieci z Gminy Jaworzyna Śląska wyjdzie na wspólną wycieczkę i odwiedzi miejsce, w którym ich dziadkowie ciężko pracowali na kolei i wspólnie pod kierunkiem aktora  Darka Lecha wyrecytują wiersz i zwiedzą wystawę.  Będzie to pierwszy tak duży plener promujący czytelnictwo i muzealnictwo w jednym.  Wystawa od 1 czerwca będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

/Muzeum Kolejnictwa, opr. red./