Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ratusz spotyka się z Rathaus. Wirtualne spotkania partnerskie

Ratusz spotyka się z Rathaus. Wirtualne spotkania partnerskie

0

Istnieje ponad 800 polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów, które obrały sobie za cel bezpośredni kontakt i wymianę między społeczeństwami obywatelskimi obu krajów. Wśród nich jest gmina Świdnica i miasto Lampertheim, współpracujące ze sobą od ponad 15 lat. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła spotkać się w Bremie, zatem konferencja pt. „Ratusz spotyka się w Rathaus” przez najbliższe 3 dni odbywa się na platformie ZOOM. Już w pierwszym dniu zgromadziła blisko 100 uczestników, reprezentujących gminy, miasta i powiaty zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Co trzy lata Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży określa obszar tematyczny, który jest szczególnie aktualny i istotny w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. W tym okresie PNWM intensywnie podejmuje i popularyzuje projekt „U mnie, u Ciebie” w swojej działalności, zarówno programowej, jak i dotacyjnej.

Alternatywą do polsko-niemieckiej wymiany młodzieży odbywającej się w rzeczywistości realnej stały się dziś spotkania wirtualne. Choć jak wielokrotnie mówili uczniowie ze Szkoły im. Alfreda Delpa z Lampertheim oraz ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Pszennie nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań. Od ponad roku nie są możliwe spotkania face to face, mamy jednak nadzieję, że niebawem się to zmieni – podkreślali zgodnie Dirk Eichenauer z partnerskiego miasta Lampertheim oraz Janusz Waligóra rzecznik prasowy z Urzędu Gminy Świdnica, na co dzień odpowiedzialni za kontakty w ramach partnerstwa miast i gmin.

W październiku 2020 roku Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprosiła wszystkie partnerstwa do udziału w programie szkoleniowo-sieciującym „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”, aby między partnerami wzmocnić wymianę młodzieży oraz współpracę pomiędzy instytucjami pracującymi z młodzieżą. Ponad 150 gmin, miast i powiatów wyraziło swoje zainteresowanie ww. programem. Ze względu na bardzo pozytywny odzew, PNWM przyjęła więcej zgłoszeń i stworzyła dwie grupy, które w latach 2021-2022 wezmą udział w programie.

Pierwsza grupa uczestników właśnie dzisiaj rozpoczęła swoje działania zainaugurowane spotkaniem sieciującym na platformie ZOOM. Druga grupa rozpocznie program w październiku 2021 roku. Do udziału w niej zaproszono kolejne 28 partnerstw gmin, miast i powiatów.

Podczas konferencji organizatorzy przedstawili jeden z wielu filmów będący przykładem dobrze zrealizowanego projektu w Krzyżowej, z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec. Zaprezentowana została także sieć polsko-niemieckich partnerstw gmin, miast i powiatów.

Miłym i niezwykle wzruszającym akcentem pierwszego dnia konferencji była możliwość ponownego spotkania się ówczesnej wychowawczyni ze swoją uczennicą. Warto dodać, że od ostatniego kontaktu minęło ponad 40 lat. Wychowawczynią jednej z klas w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy była wtedy pani Helena Taranczewska, a uczennicą pani Dorota, obecnie nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Pani Helena od kilkudziesięciu lat przebywa w Niemczech i jest odpowiedzialna za polsko-niemieckie kontakty w ramach partnerstwa miast i gmin.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułKtóre wybrać biuro rachunkowe?
Następny artykułPandemia jednak nie zwalnia. Zmarło ponad 500 osób, w tym trzy kolejne w powiecie świdnickim