Strona główna Wydarzenia Świdnica Nowa filia świdnickiej biblioteki otwarta. Wcześniej mieściła się tam pizzeria

Nowa filia świdnickiej biblioteki otwarta. Wcześniej mieściła się tam pizzeria [FOTO]

0

Mieszkańcy mogą już korzystać z nowoczesnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, która mieści się w budynku przy ulicy Morelowej. To dawny pawilon usługowo-handlowy, który na wniosek mieszkańców Kraszowic został przekształcony w wielopokoleniowe centrum kulturalne. Oprócz biblioteki mieści się w nim także klub seniora.

fot. MBP Świdnica

O pomyśle zagospodarowania na cele społeczne nieużytkowanego pawilonu przy ulicy Malinowej mówiło się już od ponad dwóch lat. Wszystko zaczęło się od pomysłu utworzenia wielopokoleniowego centrum kulturalnego, który zaproponowali mieszkańcy zrzeszeni w Kraszowickim Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich. Jak tłumaczyli, byłaby to przestrzeń na kulturę, otwarta na mieszkańców oraz umożliwiająca umacnianie więzi między pokoleniami. – Marzy nam się, aby stworzyć na Kraszowicach centrum kulturalne, gdzie każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie – twierdzili. Z uwagi na brak miejsca i warunków rozbudowy, nie było szans, by pomysł ten realizować w istniejącej filii biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszowickiej. Z tego właśnie powodu wybór padł na budynek po “Al Capone”.

Pomysł przystosowania parterowego pawilonu z lat 80. XX wieku do potrzeb przyszłego centrum kulturalnego Kraszowic ostatecznie doczekał się realizacji. W połowie 2020 roku Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie prac, które obejmowały rozbudowę, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku handlowego na miejską bibliotekę publiczną z klubem seniora. Budynek zyskał nową elewację. Przebudowano instalację wodociągową, kanalizację sanitarną, centralnego ogrzewania, a także elektryczną. Wykonano nowy chodnik, trawnik oraz przyłącza kanalizacji deszczowej. Łącznie koszt prac wyniósł ponad 1 mln 100 tys. złotych.

Oficjalnego otwarcia nową placówki bibliotecznej dokonano 24 maja. Biblioteka dysponuje ponad 90-metrową przestrzenią podzieloną na kilka stref – wypożyczalnię, czytelnię, strefę dla dzieci oraz taras. W bibliotece znalazły się również stanowiska komputerowe, dostępna będzie usługa Legimi. – W wypożyczalni na spragnionych czytelników będzie czekała literatura dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W czytelni będzie można zasiąść w ciszy i oddać się lekturze. W strefie dla dzieci do dyspozycji jest bogaty księgozbiór oraz wygodne pufy w nowoczesnym otoczeniu. A do tego taras, z którego czytelnicy będą mogli korzystać w godzinach pracy biblioteki – mówi Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

/mn, UM Świdnica/

fot. UM Świdnica, MBP Świdnica

Poprzedni artykułNie mógł ustać na nogach, postanowił pojechać autem
Następny artykułWielkie, kolarskie emocje w Dobromierzu [FOTO]