Strona główna Wydarzenia Dobromierz Mieszkańcy czuli się zapomniani przez wszystkich. Będzie trochę lepiej

Mieszkańcy czuli się zapomniani przez wszystkich. Będzie trochę lepiej

0

Na drodze zostały tylko pozostałości kostki brukowej, reszta wysypana jest kruszywem. Nie ma chodnika, nie ma ani jednej lampy, a kopalnia działa nieopodal ich domów. Mieszkańcy Czernicy w gminie Dobromierz od lat bez skutku proszą o pomoc – pisaliśmy w sierpniu 202 roku. Gmina obiecywała naprawy i właśnie trwa realizacja części zamierzeń, a kolejne są w przygotowaniu.

Kilka budynków w Czernicy stoi w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni. Nie są oddzielone żadnym pasem zieleni, a po i tak zrujnowanej drodze jeżdżą ciężkie samochody. – W suche dni wzbijają tumany pyłu, który wpada do domów, a w deszczowe droga jest pełna dziur wypełnionych wodą. Na dodatek tuż obok jest bocznica kolejowa. W nocy panują u nas ciemności. Nie ma ani jednej lampy ulicznej – wyliczał przed rokiem pan Łukasz i dodaje, że mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do wójta gminy Dobromierz z prośbą o naprawę drogi i ustawienie choćby kilku lamp.

Remont drogi znajduje się w zamierzeniach inwestycyjnych Gminy. Ze względu na duże koszty finansowe Gmina zdecydowała się przeprowadzić remont drogi gminnej nr 1 12337D jedynie w zakresie nawierzchni asfaltowej. Dodatkowo w sierpniu tamtego roku został złożony wniosek o dofinansowanie ww. zadania do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020 i dopiero teraz otrzymaliśmy informację, iż takie dofinansowanie zostanie Gminie przyznane – informowała w sierpniu 2020 roku Magdalena Węgrzyn, inspektor ds. inwestycji.

Ostatecznie gmina otrzymała środki z rezerwy i jak informuje wójt Jerzy Ulbin, firma Budosprzęt z siedzibą w Wałbrzychu położyła pierwszą warstwę asfaltu na drodze gminnej nr 112337d w Czernicy. Za kwotę 300 tys. zł zostanie wykonana droga o szer. 6,5 – 7 m i długości 423,83 m. Blisko 170 tys. zł pochodzi z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zaś pozostała kwota z budżetu Gmina Dobromierz. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec maja br.

Problemem pozostaje obszar w bezpośrednim sąsiedztwie domów i bocznicy kolejowej. Od ponad roku trwa procedura przejmowania działek drogowych nr 173/5 oraz 173/10 od PKP. – Jesteśmy już na finiszu. Wraz z przejęciem działek utwardzimy nawierzchnię i postaramy się zainstalować oświetlenie. Myślę, że uda się zrealizować ten zamiar jeszcze  w tym roku – deklaruje wójt.

/asz/