Strona główna 112 Majówka na drogach. Więcej policyjnych patroli i kontroli

Majówka na drogach. Więcej policyjnych patroli i kontroli

0

W długi majowy weekend o bezpieczeństwo na drogach powiatu świdnickiego dbać będzie, jak co roku, zwiększona liczba patroli policyjnych. Mundurowi przypominają, że kierujący, którzy wsiądą za kierownicę m.in. po alkoholu lub pod wpływem narkotyków albo rażąco przekroczą prędkość muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Podczas tegorocznej majówki, tak jak i w latach poprzednich, na ulicach powiatu pojawi się więcej patroli policyjnych, którzy zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców i osób poruszających się ulicami miast i wsi. Funkcjonariusze w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach – wyposażeni w urządzenia do pomiaru prędkości będą obecni na głównych trasach komunikacyjnych. Będą również kontrolować stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę za kierownicą oraz wzajemny szacunek. Pamiętajmy! Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają! – dodaje, przypominając przy tym, że jednym z głównych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jest prędkość. – Niezgodne z prawem zachowanie zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności – tłumaczy Ząbek.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia – przypomina rzecznik KPP Świdnica.

Policjanci apelują do kierujących o:

  • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:
  • stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  • dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
  • korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,
  • zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
  • obserwowanie drogi i jej otoczenia.

/KPP Świdnica, opr. mn/