Strona główna Artykuł sponsorowany Czym różni się pogrzeb świecki i pogrzeb religijny?

Czym różni się pogrzeb świecki i pogrzeb religijny?

0

Organizacja pogrzebu jest niewątpliwie bardzo ciężkim czasem dla rodziny zmarłego. Zakłady pogrzebowe starają się w jak największym stopniu pomóc w załatwieniu wszelkich formalności, jednak niektóre sprawy pozostają w rękach rodziny. Pierwszą i najważniejszą decyzją, która muszą podjąć, dotyczy charakteru ceremonii. Mogą wybrać pogrzeb świecki lub religijny.

Jakie są różnice między pogrzebem świeckim a religijnym?
Podstawową różnicą jest oprawa i charakter samej ceremonii. W przypadku pogrzebu religijnego mamy do czynienia z wieloma nawiązania do danej wiary i roli śmierci. Przebieg mszy jest z góry ustalony i prowadzi go duchowny z danej parafii. W przypadku świeckich uroczystości pogrzebowych sprawa wygląda zgoła inaczej.

Przede wszystkim prowadzi je Mistrz Ceremonii, którego rodzina może samodzielnie wybrać. Ustala się również cały harmonogram uroczystości, która ma zazwyczaj nawiązywać do życia zmarłego. Opowiadane są historię, często organizuje się prezentacje multimedialne, którym towarzyszy muzyka. Wszystko odbywa się zazwyczaj w domu pogrzebowym lub sali pożegnań, nigdy w świątyni.

Różnica pojawia się również w samym pochówku. Po ceremonii w kościele, czy cerkwi zmarły trafia na przydzielony do danej parafii cmentarz. Po pogrzebie świeckim ciało może zostać złożone na dowolnym cmentarzu (również wyznaniowym). Podstawę do tego stanowi ustawa z 1959 roku o cmentarzach i pochówkach.

Ceremonia świecka – możliwości
Jak widać, główną różnicą, jaką można zauważyć, w przypadku obydwu ceremonii jest przede wszystkim elastyczność. Pożegnania religijne są bardzo sztywno zaplanowane. Rodzina nie ma tak naprawdę wpływu na żaden element uroczystości, czy nawet osoby, która ją poprowadzi.

Sprawa wygląda zgoła inaczej w przypadku pogrzebów świeckich. Bliscy zmarłego w porozumieniu z Mistrzem Ceremonii ustalają nawet najdrobniejsze szczegóły. Można zapoznać się z wygłaszaną mową, zaproponować muzykę, która będzie puszczona w tle, czy ustalić możliwość wygłoszenia krótkich pożegnań przez chętnych żałobników.

Wszystko organizowane jest w taki sposób, by maksymalnie ułatwić bliskim ostatnie pożegnanie. Często ceremonie o takim charakterze są o wiele łatwiejsze do zniesienia dla bliskich ze względu na mniej żałobną atmosferę.

Kiedy zdecydować się na świecki pogrzeb?
Należy zacząć od zastanowienia się, jakiej ceremonii chciałaby osoba zmarła. To zdecydowanie podstawowa kwestia. Jeżeli był to człowiek religijny i silnie związany ze swoją wiarą, nie warto decydować się na pogrzeb świecki. Być może zmarły zdążył przed śmiercią wypowiedzieć się na ten temat.

Jeżeli jednak taka sytuacja nie miała miejsca, a nieboszczyk nie należał do uduchowionych osób, można rozważyć świeckie pożegnanie. Umożliwi ono przywołanie miłych wspomnień z przeszłości, co chociaż w minimalny sposób może zagłuszyć ból po stracie bliskiej osoby. Podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością nie jest proste, dlatego wato zastanowić się nad tym na spokojnie.

Więcej informacji znajdziesz na https://pogrzebyeden.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułUsłyszała drapanie wewnątrz rynny i uratowała pustułkę [FOTO]