Strona główna Artykuł sponsorowany Basen stelażowy wkopany – jak chronić wodę przed zanieczyszczeniem?

Basen stelażowy wkopany – jak chronić wodę przed zanieczyszczeniem?

0

Basen stelażowy wkopany w ziemię jest rozwiązaniem całorocznym i stanowi inwestycję na wiele lat, dlatego wymaga szczególnej dbałości o stan wody w zbiorniku. Jak chronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami?

Poznaj główne przyczyny brudnej wody w basenach stelażowych
Baseny ogrodowe, zwłaszcza duże baseny stelażowe prostokątne, napełniane są tysiącami litrów wody, dlatego wymagają szczególnej troski o jej czystość. Mętna, brudna, cuchnąca woda zdecydowanie zniechęca do kąpieli w basenie. Zanim przystąpisz do walki z problemem, zidentyfikuj jego przyczynę na podstawie zabarwienia i zapachu wody. Zielona woda z osadami z alg oraz śliskie dno i ścianki zbiornika wskazują na obecność glonów. Żółto-zielone lub turkusowo-zielone zabarwienie wody przy jej klarowności może oznaczać obecność żelaza lub miedzi. Jeżeli woda jest mętna i cuchnie chlorem, być może dodałeś do niej zbyt dużo chemii na bazie chloru. Z kolei brązowy lub czarno-brunatny kolor wody często wynika z obecności tlenku żelaza, brązowych glonów lub manganu.

Używaj tylko specjalistycznej chemii i kontroluj parametry wody
Profesjonalna chemia basenowa to w zasadzie Twój jedyny sojusznik w profilaktyce zanieczyszczeń i walce z brudną, mętną wodą. Zawiera związki chloru, które zwalczają przyczynę problemu. Do rozprowadzania chemii służą specjalne dozowniki. Często stanowią one część zestawu z kupowanym basenem. Jeśli będziesz systematycznie i prawidłowo (zgodnie z zaleceniami producenta) dozować chemię, woda w basenie stelażowym będzie czysta i bezpieczna przez cały rok. Nigdy nie wlewaj do basenu domowych środków czystości! Pamiętaj, by regularnie kontrolować parametry wody. Wartość pH sprawdzisz za pomocą pasków testowych (pH powinno wynosić 7,0-7,4).

Wybierz basen stelażowy z pompą i pokrywą w zestawie
Basen stelażowy wkopany w ziemię stanowi stały element architektury ogrodu, dlatego wymaga stałej, szczególnej troski o stan wody i samego zbiornika – mówi ekspertka Dollo.pl, internetowego sklepu z basenami – Dlatego nasi klienci często decydują się na zakup basenu stelażowego z pompą filtrującą, filtrem, chemią, dozownikiem oraz pokrywą basenową w zestawie. Jeśli ktoś kupi basen bez tych akcesoriów, będzie musiał je potem dokupić. A sama pokrywa na basen stelażowy np. 305 cm to dodatkowy wydatek rzędu ok. 200 zł – podkreśla.

Basen stelażowy prostokątny 549 x 274 x 122 BESTWAY – zestaw 16 w 1

Zadbaj o prawidłowe nawyki u wszystkich użytkowników
Wyrobienie prawidłowych nawyków przez użytkowników jest bardzo ważne – szczególnie w przypadku zakupu basenu stelażowego dla dzieci. Młodzi ludzie w ferworze zabawy mogą łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach, np. o opłukaniu ciała i stóp przed wejściem do wody. Gdy basen nie jest używany, powinien być osłonięty pokrywą basenową. Przed każdą kąpielą i po jej zakończeniu trzeba usunąć z wody zanieczyszczenia: liście, trawę, owady, piasek itd. Do wyłapywania nieczystości służą specjalna siatka oraz skimmer. W szybkim i efektywnym oczyszczaniu wody świetnie sprawdzają się odkurzacz basenowy i koagulanty. W zestawie z basenem często można otrzymać „basenowy poradnik”, który zawiera szereg użytecznych informacji na temat dbania o wodę w basenie ogrodowym.

Zabezpiecz wkopany basen stelażowy na jesień i zimę
Wkopane w ziemię baseny stelażowe są rozwiązaniem całorocznym, więc nie wymagają składania na zimę. Po sezonie częściowo opróżnij zbiornik z wody (na ok. 15 cm poniżej skimmera). Następnie odłącz instalację i zastosuj odpowiednią chemię basenową. Aby zapobiec tworzeniu się tafli lodu, umieść w wodzie pływaki zimowe. Na koniec nałóż pokrywę. Wraz z nowym sezonem sprawdź stan wody, użyj chemii i napełnij zbiornik do pożądanego poziomu.

Basen stelażowy 457 x 122 BESTWAY w komplecie z dedykowaną pokrywą

/Artykuł sponsorowany/