Strona główna Artykuł sponsorowany Adwokat kościelny w Świdnicy

Adwokat kościelny w Świdnicy

0

Będąc osobą po uprawomocnionym rozwodzie cywilnym, można starać się w drodze procesu toczącego się przed właściwym sądem kościelnym o stwierdzenie unieważnienia małżeństwa kościelnego. Czy w każdym przypadku? Odpowiedź brzmi – nie. W jaki więc sposób można dowiedzieć się czy można i kto może nam w tym pomóc? O tym właśnie traktuje niniejszy artykuł.

Czy mogę starać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego?
Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu rozwodników. Odpowiedzi można szukać na co najmniej dwa sposoby:

 • zapoznając się z przepisami prawa kanonicznego i samodzielną próbą weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do podjęcia przez stronę działań ukierunkowanych na uzyskanie tzw. „rozwodu kościelnego”,
 • kontakt z prawnikiem-kanonistą (adwokatem kościelnym), który po przeprowadzeniu konsultacji przedprocesowej, na bazie swojego doświadczenia i aktualnie obowiązujących przepisów kanonicznych, stwierdzi zasadność opracowania skargi powodowej (dokumentu na podstawie którego właściwy sąd kościelny decyduje, czy dany wniosek będzie dalej procedowany).

Najczęściej wybieranym wariantem jest opcja kontaktu ze specjalistą. Kanonista bowiem, to osoba świecka lub duchowna, która posiada wiedzę i uprawnienia do reprezentowania strony we wszelkich procesach kościelnych (także i procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa), toczących się przed sądami kościelnymi w Polsce. To osoba, z którą zdecydowanie warto w pierwszej kolejności skonsultować swoje zamiary, a następnie zweryfikować szanse na ich pozytywne zakończenie.

Który sąd kościelny dla Świdnicy?

Sądem właściwym dla rozpatrywania spraw:

 • osób, które zawarły związek małżeński w kościele zlokalizowanym w Świdnicy, tj. na terenie Diecezji Świdnickiej,
 • stron, z który co najmniej jedna zamieszkuje obszar Diecezji Świdnickiej,
 • w którym większość dowodów znajduje się na terenie Diecezji Świdnickiej,

jest Sąd Biskupi Diecezji Świdnickiej.

Jakie kroki należy powziąć, aby móc uzyskać unieważnienie małżeństwa kościelnego?
Aby uzyskać tzw. rozwód kościelny, czyli unieważnić małżeństwo kościelne należy, poza znalezieniem odpowiedniego przepisu który to będzie umożliwiać, opracować m.in.:

 • skargę powodową,
 • wskazać świadków,
 • zostać osobiście przesłuchanym (świadkowie również zostaną przesłuchani w późniejszym terminie),
 • dostarczyć dowody,
 • odpowiadać w wyznaczonych terminach na pisma z sądu kościelnego.

Proces przed sądem kościelnym ma charakter korespondencyjny (wyjątek stanowi etap przesłuchań). W związku z tym sprawdzonym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy doświadczonego adwokata kościelnego. Kanonista będzie w naszym imieniu prowadzić korespondencję z sądem kościelnym oraz odpowiednio przygotuje stronę procesu i jej świadków do przesłuchań.

Adwokat kościelny w Świdnicy – jak go znaleźć?
Adwokata kościelnego, który podejmie się prowadzenia sprawy przed Sądem Biskupim Diecezji Świdnickiej można szukać zarówno w drodze rekomendacji wśród znajomych, jak i w Internecie. Można również zdecydować się na rekomendowanego kanonistę, również spoza Świdnicy. Nie ma bowiem konieczności korzystania z usług lokalnej kancelarii.

Kancelaria prawa kanonicznego, którą cechuje wysoka skuteczność w szeroko pojętych procesach dotyczących sakramentu małżeństwa, to kancelaria prowadzona przez doświadczonego adwokata kościelnego – panią Magdalenę Wojdała. Jej kancelaria kanoniczna jest w czołówce najskuteczniejszych kancelarii w Polsce. Kompleksowo prowadzi wszystkie sprawy związane z prawem kościelnym i wyznaniowym. Specjalizuje się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W zakresie jej usług jest również usunięcie klauzuli wyrokowej.

Więcej informacji na temat jej działalności można uzyskać:

 • dzwoniąc pod numer telefonu: 515 293 236
 • pisząc wiadomość pod e-mail: [email protected]
 • wypełniając formularz na stronie: www.kancelariawojdala.pl
 • spotykając się osobiście w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu) w Katowicach lub w Krakowie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPonad 3 tys. nowych zakażeń w kraju. Najnowsze dane resortu zdrowia dla powiatu i województwa
Następny artykułWracają Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne