Strona główna 112 Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach. Policja apeluje do kierowców

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach. Policja apeluje do kierowców

0

Świdniccy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy w okolicach lasów, łąk i pól uprawnych, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Zderzenie samochodu z sarną czy dzikiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów.

Sarny, lisy czy dziki szukając jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. To właśnie wiosną wiele zwierząt migruje w poszukiwaniu pożywienia, nowego miejsca do życia a jedną z najtrudniejszych dla nich przeszkód do pokonania są drogi przecinające terytoria ich wędrówek. Największą aktywność zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie, pamiętajmy by właśnie wtedy zachować wzmożoną ostrożność, bo skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne – przypomina Magdalena Ząbek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Świdniccy policjanci tylko od początku tego tygodnia odnotowali 6 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt na drodze, z czego do dwóch takich sytuacji doszło na drodze krajowej nr 35, a do kolejnych dwóch na krajowej “piątce”.

Z tego względu policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicach lasów, łąk i pól. – Nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze, a zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu, dlatego ponownie apelujemy o ostrożność o dostosowanie prędkości do warunków na drodze i po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość – apeluje Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/