Strona główna Kultura Podziel się książką! Społeczne biblioteczki w siedmiu punktach na terenie miasta

Podziel się książką! Społeczne biblioteczki w siedmiu punktach na terenie miasta

1

W ramach projektu Fundacji „Ogrody Edukacyjne” Centrum Aktywności Obywatelskiej na terenie Świdnicy powstają biblioteki społeczne. Umieszczone w drewnianych, zielonych skrzynkach książki można poczytać na miejscu lub podczas spaceru po mieście, a także zabrać je do domu. Chętni mogą z kolei przekazać własne książki, dzieląc się nimi z innymi mieszkańcami.

Autorką projektu „Podziel się książką” jest Anna Wysocka-Gazda – trenerka, tutorka, liderka działań społecznych, a także założycielka „Ogrodów Edukacyjnych”. Każda książka z biblioteczki społecznej ma zieloną naklejkę z napisem „Podziel się książką” oraz pieczęć z napisem: „Ogrody Edukacyjne Centrum Aktywności Obywatelskiej – Podziel się książką”. W środku znajduje się również zakładka promująca Świdnicę, ze specjalną dedykacją prezydent miasta. Książki umieszczone są w drewnianych, zielonych skrzynkach wykonanych przez rękodzielników.

Biblioteczki społeczne działają na zasadzie bookcrossingu. Znaleźliście w skrzynce książkę dla siebie? Poczytajcie na miejscu, w czasie spaceru po naszym pięknym mieście lub zabierzcie ze sobą do domu. Można ją także przekazać komuś znajomemu lub dać jej na zawsze miejsce w swoim domu. Można również odnieść ją do dowolnej skrzyneczki. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą – wyjaśnia Magdalena Okniańska, kierownik referatu organizacji pozarządowych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Gdzie można znaleźć zielone biblioteczki społeczne?

  • Miejskie Centrum Wspierania Inicjatyw, Rynek 39/40,
  • Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33,
  • Restauracja Wołowina, ul. Wrocławska 1,
  • Urząd Miasta Świdnica, ul. Armii Krajowej 49,
  • Klub Seniora na Zawiszowie, ul. Władysława Łokietka 13,
  • Kawiarnia No Sugar Cafe, ul. Basztowa 1,
  • Sklep OUTLET, Rynek 6.

Zielone skrzyneczki pojawiły się w mieście po to, żeby żadna książka nie kurzyła się zapomniana na strychu, czy w piwnicy. Żebyśmy mieli tematy do rozmów z innymi i możliwość spotkania się w krainie wyobraźni a także na świdnickich szlakach, w czasie wypraw „Poszukiwaczy Zaginionych Książek”. Twórzmy biblioteki społeczne, przekazujmy sobie kolejne książki. Pamiętajmy: czytanie to wiedza i fantastyczny sposób na trenowanie i rozwój umysłu – dodaje Okniańska. Książek w zielonych skrzyneczkach nigdy nie zabraknie, gdyż zasoby biblioteczek będą na bieżąco uzupełniane. Mieszkańcy zachęcani są również do dzielenia się swoimi książkami oraz wskazywania kolejnych lokalizacji społecznych biblioteczek.

Jeżeli chcą Państwo, żeby zielona biblioteczka społeczna zaistniała gdzieś bliżej Was, to napiszcie o tym na adres mailowy: [email protected] proponując miejsce w restauracji/sklepie/biurze czy innym lokalu, do którego mają dostęp świdniczanie. A jeżeli macie w domu książki, które chcecie przekazać do naszych wspólnych biblioteczek, to dzwońcie na nr telefonu „Ogrodów Edukacyjnych” – 539 345 644 – zachęcają przedstawiciele świdnickiego magistratu.

Poprzedni artykułWstrzymają dostawę ciepła dla części Osiedla Młodych. Rusza usuwanie awarii sieci ciepłowniczej
Następny artykułW środę zagramy o obronę tytułu! [RELACJA VIDEO]