Strona główna Artykuł sponsorowany Lampy LED do wzrostu roślin – co warto o nich wiedzieć?

Lampy LED do wzrostu roślin – co warto o nich wiedzieć?

0

Aby domowe rośliny rozwijały się prawidłowo, należy zapewnić im sprzyjające warunki. Odpowiednio dobrana gleba, nawadnianie oraz dostęp do światła to najważniejsze czynniki wpływające na na ich wzrost. Niestety ten ostatni element jest często zaniedbany, przez co kwiaty nie mogą wyprodukować dla siebie wystarczającej ilości pokarmu. Właśnie dlatego warto pomyśleć nad doświetlaniem roślin przy pomocy specjalnej lampy LED.

Satysfakcja z pięknie rozwiniętych roślin jest tym większa, im szybciej widać efekty stosowanych środków. Niestety nie zawsze udaje się zapewnić wszystkie naturalne potrzeby sadzonek. Szczególnie jesienią i zimą rozwój rozsad zostaje mocno zachwiany z powodu słabego dostępu do światła. Z pomocą przychodzą lampy LED do wzrostu roślin, które skutecznie zastępują promienie słoneczne, dzięki specjalnie dobranym diodom. Profesjonalne lampy tego typu od dawna są stosowane w profesjonalnych i komercyjnych hodowlach, ale istnieją również modele do użytku domowego. Jakie są ich zalety i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zalety lamp do wzrostu roślin
Wyróżnia się kilka typów lamp do doświetlania roślin. Wśród nich znajdziemy modele sodowe i metalohalogenkowe (HPS i MH), fluorescencyjne (CFL) oraz LED. I choć każde z nich mają swoje zalety, to jednak te ostatnie wypadają najkorzystniej w zestawieniu. Cechują się bardzo wysoką żywotnością, która dochodzić może nawet do 50 tys. godzin. Zapewni to możliwość długotrwałego stosowania lampy bez konieczności jej wymiany.

Warto też zauważyć, że ledowe diody są energooszczędne, a także nie wytwarzają nadmiernego ciepła podczas swojej pracy. Dzięki temu łatwiej zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz wilgotność powietrza, które będą sprzyjać roślinom w rozwoju. Do plusów lamp LED zalicza się także ich kompatybilność oraz łatwość użycia. Poszczególne modele występują zarówno w formie paneli do podwieszania, jak i lampek na USB lub żarówek o standardowym gwincie. Zazwyczaj wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i ustawić w odpowiedniej dla rośliny odległości.

Jaką lampę LED do roślin kupić?
Przed zakupem konkretnego modelu lampy typu GROW LED trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak ważne dla roślin jest światło. To ono, obok wody i dwutlenku węgla, jest potrzebne do zajścia procesu fotosyntezy – prościej ujmując, do wytworzenia pokarmu, którym żywi się roślina. Jednak dostarczane światło musi mieć odpowiednią wartość, aby możliwa była produkcja chlorofili. W tym wypadku potrzebne są światła niebieskie i czerwone. Wybierając lampę o pełnym spektrum zapewni się roślinom najlepsze warunki świetlne na każdym etapie jej rozwoju.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp doświetlających rośliny. Różnią się nie tylko wielkością samych urządzeń lub ilością wbudowanych diod LED, ale także długością emitowanych fal. Można wyróżnić ich cztery długości:

  • do 400 nm – wspomagająca wzrost oraz odstraszająca szkodniki;
  • do 520 nm – wpływająca na zachodzenie procesu fotosyntezy (światło niebieskie);
  • do 720 nm – wspierająca proces fotosyntezy oraz pobudzająca wzrost (światło czerwone);
  • do 1000 nm – pobudzające kiełkowanie nasion i kwitnienie.

Lampy LED pomagają w uprawie roślin, ale aby domowa hodowla cieszyła ona oko w pełni, należy pamiętać o innych aspektach, które wpływają na wzrost kwiatów. Nie można zapominać o ich regularnym nawadnianiu i stosowaniu odpowiednich odżywek czy nawozów, a także zapewnieniu optymalnej temperatury, dostępu tlenu i CO2. Zapewnienie dogodnych warunków z pewnością przyniesie wymarzone efekty, którymi będzie można się pochwalić przed rodziną i znajomymi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułChłopców znów więcej niż dziewczynek. Miesięczna statystyka urodzeń w „Latawcu”
Następny artykułJechał bez uprawnień, z sądowym zakazem, przekraczając dozwoloną prędkość