Strona główna Artykuł sponsorowany Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

0

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że codzienna higiena jamy ustnej to absolutna konieczność, aby zachować zdrowe i piękne zęby na długie lata. Niestety, niewiele osób wie, że samo mycie zębów to zbyt mało, aby móc mówić o efektywnej higienizacji. Sprawdź sposoby na biały, olśniewający uśmiech, zdrowe dziąsła i zęby.

Codzienne, dokładne mycie
Zęby powinniśmy myć minimum dwa razy dziennie. Idealnie, jeśli uda nam się to po każdym posiłku – dzięki temu pozbędziemy się resztek żywności zalegających w jamie ustnej. Do prawidłowego mycia zębów potrzebujemy dobrej szczoteczki oraz pasty do zębów. Stomatolodzy polecają szczególnie szczoteczki soniczne lub szczoteczki elektryczne. Ich użycie daje o wiele lepsze efekty, niż w przypadku szczoteczki manualnej. Pasta do zębów powinna być zaś dobrana odpowiednio do danej osoby. Inne pasty stosują dzieci, jeszcze inne osoby z nadwrażliwością zębów lub borykające się z problemem krwawiących dziąseł.

Niktowanie lub mini szczoteczki
Po każdym myciu zębów powinniśmy wyczyścić przestrzenie między zębowe za pomocą nici dentystycznej. Można ją nabyć w każdej aptece, a nawet drogerii. Użycie nitki służy oczyszczeniu przestrzeni z resztek jedzenia, które lubią się w nich gromadzić, powodując tym samym próchnicę na powierzchniach stycznych zębów. Niestety, nawet mycie zębów najlepszą szczoteczką nie sprawi, że przestrzenie pomiędzy nimi zostaną dokładnie oczyszczone. Alternatywą dla nitki dentystycznej są mini szczoteczki, które również służą do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Możemy również posiłkować się irygatorem, jednak jest to sprzęt większych rozmiarów, który trudno zabrać ze sobą na przykład do pracy. Tymczasem nici dentystycznej możemy użyć w każdym miejscu, a dzięki niewielkim rozmiarom można przechowywać ją w torebce czy w kieszeni.

Płyn antybakteryjny
Dokładne wymycie zębów oraz oczyszczenie przestrzeni między zębowych powinno zostać uwieńczone przepłukaniem jamy ustnej dobrej jakości płynem. Zwykle płyny te mają działanie antybakteryjne, lecz mogą także działać ściągająco na dziąsła, dzięki czemu zapobiegają ich krwawieniu. Płyn może posłużyć nam także wtedy, gdy nie mamy możliwości umyć zębów. Doskonale odświeża on oddech, gdyż większość tego typu specyfików zawiera dodatek mentolu. Jego działanie można więc porównać do gumy do żucia. Na dłuższą metę stosowanie płynu nie zastąpi jednak mycia zębów.

Przynajmniej raz w roku zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone w gabinecie dentystycznym. Doskonale sprawdzi się tutaj zabieg usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowanie, a także fluoryzacja.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWażny triumf, podium coraz bliżej! [FOTO]
Następny artykułNa osiedlu Zawiszów znaleziono klucze