Strona główna Artykuł sponsorowany Donice ogrodowe – jakie donice wybrać do ogrodu?

Donice ogrodowe – jakie donice wybrać do ogrodu?

0
Donice ogrodowe produkowane są dziś z niemal wszystkich możliwych materiałów. Możemy wybierać wśród niezliczonej liczny kształtów, kolorów czy metod wykończenia.

Donice ogrodowe kamienne
Donice ogrodowe kamienne, zwłaszcza w pewnych specyficznych stylizacjach wyglądają niezwykle elegancko, ale są także relatywnie drogie. Do niedawna stosowane raczej na cmentarzach niż jako donice do ogrodu, ale coraz częściej stosowane są dziś w przydomowej przestrzeni. Granitowe lub marmurowe donice rzeczywiście najlepiej sprawdzają się w specyficznych aranżacjach stylizowanych na ekskluzywność. W bardziej skromnych przestrzeniach raczej się nie sprawdzą, choć są trwałe i odporne.

Donice ogrodowe metalowe
Donice ogrodowe z metalu są z reguły stosunkowo niewielkie, często wykorzystujące aluminium lub ocynkowaną stal, co zabezpiecza je przed korozją. Poza tym to donice ogrodowe mrozoodporne, które na zewnątrz mogą pozostawać przez cały rok. Sprawdzają się najlepiej w ogrodach wystylizowanych na nowoczesny modernizm, harmonizują z metalowym wystrojem – ławkami, huśtawkami itp., szklanymi dodatkami, czy ziemnym oświetleniem.

Donice z technorattanu lub rattanu
Donice z technorattanu lub rattanu to znakomite donice do stylizacji ogrodów, balkonów, tarasów i altan na styl nowoczesno-rustykalny. W ofercie dostępnych na rynku donic można wybierać spośród bardzo szerokiego asortymentu kształtów i rozmiaru. Rattanowe donice mogą także służyć jako osłony dla właściwej donicy z innego materiału. Szczególnie dobrze rattanowe donice sprawdzają się jako donice wiszące. Nie są to donice zbyt trwałe, za to dość uniwersalne, jeśli chodzi o dekoracyjność. Różnica między rattanem i technorattanem sprowadza się między innymi do odporności na wilgoć i promienie słoneczne. Oczywiście lepiej pod tym kątem wypada technorattan.

Jakie donice ogrodowe wybrać?
Na rynku jest bardzo duży wybór donic ogrodowych, a więc każdy powinien znaleźć coś w sam raz do swojego ogrodu, na balkon czy taras. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni, na przykład na styl tradycyjny, nowoczesny czy awangardowy. Jedni wybiorą donice z drewna, inni natomiast metalowe lub kamienne. Na balkon polecane są małe donice, ale już na większy taras odpowiednie będą duże donice ogrodowe. Należy też pamiętać, że każdą z donic można dowolnie ozdobić, choćby przez coraz powszechniejsze rękodzieło, czy osłonki w przeróżnej stylistyce.

Dla wielu kryterium wyboru z pewnością jest również cena. Nie oznacza to jednak, że należy stawiać na tanie donice ogrodowe. Warto zdecydować się na donice ogrodowe wykonane z trwałych materiałów, takich jak ceramika czy cement, zwłaszcza wzmocniony włóknem szklanym, które posłużą nam przez długie lata. Nie bez znaczenia jest też design donic, tu na szczególną uwagę zasługują donice ogrodowe marki Belldeco.

Innym kryterium wyboru są rośliny, które użytkownik chce posadzić w zielonej przestrzeni swojego ogrodu, tarasu czy balkonu. Nie zawsze muszą to być donice ogrodowe duże. Mniejsze, wiszące donice sprawdzą się przy roślinach pnących i kłączach. W większych uprawiać można nawet krzewy i karłowate drzewka, a w podłużnych donicach wszelkiego rodzaju zioła. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, w jaką przestrzeń ogrodową zamierzamy wkomponować donice, jaki styl chcemy nadać aranżacji, ale i co w donicach chcemy posadzić.

/Artykuł sponsorowany/