Dlaczego warto spożywać produkty EKO?
Produkty eko powinny spożywać przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci, a także kobiety w ciąży. Bowiem wszystko co dziecko je w pierwszych latach życia, ma wpływ na jego zdrowie i rozwój. Należy wiedzieć, że żywność ekologiczna (a więc warzywa, owoce, jajka, mięso) jest produkowana zgodnie z naturą bez chemicznych środków ochrony roślin (na przykład pestycydów) i syntetycznych nawozów (ziemię nawozi się w sposób organiczny). Dlatego też taka żywność nie zawiera ich pozostałości. Należy zadać pytanie – co to właściwie oznacza w praktyce?
Przeprowadzono szereg badań, które dowodzą, że na przykład pestycydy spożywane przez lata nawet w niedużych ilościach są zdecydowanie groźniejsze niż zjadane krótko w większych dawkach. Praktycznie wszyscy toksykolodzy są zgodni, że mogą powodować zakłócenia rozwoju, obniżenie odporności, wady wrodzone, nieprawidłowy metabolizm, zmiany neurologiczne, nowotworowe, a także problemy z płodnością (sprawdź superżywność https://matkablogerka.pl/brokuly-jakie-maja-wartosci-odzywcze-oraz-dlaczego-warto-je-jesc). Udowodniono to na zwierzętach – te, które miały paszę ekologiczną, były bardziej płodne niż te na paszy konwencjonalnej. Są też dowody naukowe na to, że żywność ekologiczna zapobiega uczuleniom.
Naukowcy z Holandii dowiedli, że dzieci kobiet, w których diecie było ekologiczne mleko i jego przetwory, przez pierwsze dwa lata życia rzadziej cierpiały na alergie niż malcy mam jedzących żywność schemizowaną (taką, niestety przede wszystkim kupujemy w sklepach). Więc kiedy przyszła mama będzie spożywać nabiał eko, wtedy zdecydowanie obniży ryzyko alergii u dziecka. Warto też wiedzieć, że badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie twierdzą, że mleko ekologiczne jest nie tylko smaczniejsze, ale i bogatsze w wapń w przeciwieństwie do tych produkowanych w inny sposób. Wiadomo również, że ma więcej antyoksydantów (na przykład witaminy C, E). Tak samo jest na przykład z marchewką eko, która zawiera znacznie mniej szkodliwych dla człowieka azotanów.
Czy warto obierać owoce?
Ponadto pamiętajmy o tym, że warzyw i owoców eko nie musimy starannie obierać, ponieważ w skórce i pod nią nie gromadzą się na przykład pozostałości środków ochrony roślin, za to, jak wiadomo tuż pod skórką jest najwięcej witamin. Należy wiedzieć, że tylko odpowiedni certyfikat upoważnia do używania określenia BIO czy EKO. Wydają go specjalne instytucje, które oceniają, czy dane ekologiczne gospodarstwo rolne przestrzega surowych zasad upraw roślin lub hodowli zwierząt. Kontrole powtarzane są co rok – niespełnienie warunków oznacza utratę licencji.
Co oznacza właściwie znaczek BIO lub EKO?
Tym znaczkiem opatrzona jest przede wszystkim żywność gotowa, paczkowana lub w słoikach i oznacza nie tylko to, że rośliny rosły zdrowo. Należy wiedzieć, że kontrolowany jest cały proces produkcji, a więc nie tylko produkt końcowy, lecz również cały proces produkcji – od rolnika, przez zakład przetwórczy, miejsce, gdzie pakuje się produkt. Dlatego też etykieta EKO zapewnia nam to, że człowiek nie ingerował zbytnio w produkcję: nie dodał sztucznych substancji, na przykład aromatów, barwników, przeciwutleniaczy ani sztucznie nie przyspieszył procesu technologicznego. Trzeba też powiedzieć o tym, że kupując żywność z gospodarstw ekologicznych, troszczymy się o naturę, bowiem popieramy rolników, którzy dbają o nasze środowisko. Uprawy oraz hodowle ekologiczne muszą znajdować się w czystym rejonie, co pozwala wykluczyć lub ograniczyć zanieczyszczenia przemysłowe lub z dróg szybkiego ruchu. Produkty ekologiczne, poza związkami chemicznymi, nie mogą także zawierać organizmów genetycznie modyfikowanych, nie dodaje się ich również do pasz przeznaczonych dla zwierząt. Nawozy stosowane do ich uprawy są naturalne, nie mogą zawierać szkodliwych pestycydów.
Więcej o superżywności możesz przeczytać na matkablogerka.pl.
Co właściwie oznacza skrót GMO?
Oznacza składniki genetycznie modyfikowane, wyprodukowane z roślin lub zwierząt, do których wprowadzono gen innego gatunku, żeby uodpornić je na przykład na niską temperaturę (na przykład do ziemniaka gen flądry arktycznej). W efekcie tworzy się odmiany, które w środowisku naturalnym nie istnieją. Nie wszystko jednak da się przewidzieć – mogą bowiem powstać białka, które na przykład mogą działać toksycznie lub wywoływać alergię. Trzeba też pamiętać o tym, że na razie nie ma dowodów, że żywność GMO jest dla człowieka szkodliwa, ale efekty manipulacji genetycznych nie są do końca znane.
Gdzie jest dostępna taka żywność ekologiczna?
Należy wiedzieć, że żywność ekologiczna jest dostępna w sklepach z ekologiczną żywnością lub zdrową żywnością. Niestety najwięcej tych sklepów znajduje się w dużych miastach, jak na przykład Wrocław, Łódź, Warszawa, lub w internecie. Ale na szczęście zdrowej żywności jest też coraz więcej w wielu supermarketach. Przeglądając półki, szukajmy odpowiednich oznaczeń.
/Artykuł sponsorowany/