Strona główna Artykuł sponsorowany Czy kot może jeść domowe jedzenie?

Czy kot może jeść domowe jedzenie?

0
Każdy opiekun chciałby dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze, dlatego często zastanawiamy się, jakie jedzenie dla kota jest odpowiednie – domowe czy gotowe? Warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe zwierząt domowych są zupełnie inne niż ludzi. Aby właściwie zbilansować domowe jedzenie dla kota, należy dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu dietetyki. Przeczytaj, dlaczego domowe posiłki dla zwierząt to nie jest najlepszy pomysł.

Resztki ze stołu – to nie jedzenie dla kota
Zdarza Ci się poczęstować swojego pupila czymś ze swojego talerza? Czas zmienić ten zwyczaj. Resztki z obiadu nie są odpowiednim jedzeniem dla kota. W pożywieniu przeznaczonym dla człowieka bardzo często są składniki, które mogą poważnie zaszkodzić kotu, a nawet doprowadzić do jego śmierci, np. kakao i czekolada, winogrona i rodzynki, cebula, szczypiorek, czosnek, awokado, orzechy i wiele innych. Szkodliwe dla zwierzęcia są też kości i ości – mogą one uszkodzić przewód pokarmowy, a także doprowadzić do niedrożności jelit – to sytuacje zagrażające życiu kota.

Surowe mięso – zdrowe jedzenie dla kota?
Wśród diet domowych dla kota popularnością cieszy się m.in. dieta BARF, nazywana też „surową dietą”. Polega ona na podawaniu kotu surowych produktów – mięsa z kośćmi, podrobów, jaj, a także niewielkich ilości warzyw i owoców. Do posiłków przygotowywanych zgodnie z zasadami diety BARF dodaje się też specjalne mieszanki witaminowo-mineralne. Właściwe zbilansowanie surowych posiłków jest bardzo trudne. Największe wady diety BARF to:

  • Surowe mięso stanowi zagrożenie mikrobiologiczne dla Twojego kota i… dla Ciebie. Jednym z największych niebezpieczeństw dla kota jedzącego surowe mięso jest śmiertelna choroba Aujeszkyego. Wirus ją wywołujący może znajdować się w mięsie wieprzowym i w dziczyźnie. Z kolei człowiek przebywający w otoczeniu kota na diecie BARF może zarazić się takimi chorobami bakteryjnymi i pasożytniczymi, jak salmoneloza, listerioza czy toksoplazmoza. Najbardziej narażone są osoby o osłabionej odporności, kobiety w ciąży i dzieci.
  • Jeśli zostawiasz kota na kilka godzin w domu (idziesz do pracy), powinieneś podać mu pokarm, który będzie mógł jeść podczas Twojej nieobecności. Koty wymagają częstych posiłków o małej objętości. Surowe jedzenie dla kota szybko się psuje i powinno być zjedzone przez mruczka w ciągu kilkudziesięciu minut, a nie kilku godzin.
  • U kotów karmionych dietą opartą na surowym mięsie mogą występować niedobory i nadmiary niektórych substancji odżywczych.

Najlepsze jedzenie dla kota, czyli jakie?
Skoro surowa dieta nie jest odpowiednia dla kota, czy ugotowane jedzenie będzie dla niego lepsze? Również nie jest to dobry pomysł – co prawda po obróbce termicznej produkty pochodzenia zwierzęcego stają się bezpieczne pod względem mikrobiologicznym, ale taką dietę nadal trudno jest dobrze zbilansować. Dlatego, zamiast zastanawiać się, jak przygotować domowe jedzenie dla kota, żeby było kompletne i zbilansowane, lepiej sięgać po pełnoporcjową karmę gotową, która zawsze spełnia te wymogi.

Pełnoporcjowa karma gotowa dostosowana do wieku zwierzęcia to lekkostrawne jedzenie dla kota, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych na danym etapie życia. Sięgaj zarówno po suchą, jak i mokrą karmę. Warto stosować dietę mieszaną, która polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w proporcji 9:1 pod względem masy produktu (z przewagą karmy mokrej). Wilgotne jedzenie podaj kotu na śniadanie i kolację. Dobową dawką suchej karmy podziel na 2 porcje i podaj na czas Twojej nieobecności w domu oraz w nocy, żeby kot miał co jeść, gdy zgłodnieje.

/Artykuł sponsorowany/