Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Zasłużyła się dla pojednania polsko-niemieckiego. Wspominali dr Ewę Unger

Zasłużyła się dla pojednania polsko-niemieckiego. Wspominali dr Ewę Unger

0

15 marca mija dokładnie pierwsza rocznica śmierci dr Ewy Unger, współzałożycielki Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, osoby mocno zaangażowanej w polsko-niemieckie pojednanie, Honorowego Obywatela Gminy Świdnica.

W sobotę 13 marca o godz. 11 w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu odbyła się msza święta koncelebrowana, w intencji śp. Ewy Unger, pod przewodnictwem o. Janusza Śliwy SJ, z udziałem ks. Michała Czajkowskiego oraz ks. Wojciecha Zięby. Homilię wygłosił O. Adam Żak SJ. w nabożeństwie uczestniczył biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel.

Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. zaproszeni goście wspominali Ewę Unger oraz jej wkład w budowanie relacji na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. List od wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek skierowany na rocznicowe obchody we Wrocławiu odczytał rzecznik prasowy Urzędu Gminy Janusz Waligóra:

„Dzisiaj połączyła nas Krzyżowa i osoba śp. Ewy Unger. Krzyżowa to jedna z 35 miejscowości, położona w gminie Świdnica na Dolnym Śląsku. Miejsce wyjątkowe, symboliczne i historyczne dla dwóch narodów, Polaków i Niemców. Serdeczny uścisk premiera RP i kanclerza Niemiec, uwieczniony przez wielu fotografów 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie. Pałac Helmuta Jamesa von Moltke i cały zespół pałacowo-parkowy jest dziś siedzibą Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Jak wielokrotnie możemy przeczytać na kartach historii, aby to wszystko mogło się wydarzyć zawsze potrzebni są ludzie, którzy mają swoją wizję, a w tym przypadku i chrześcijańską myśl społeczną. Ewa Unger często dziwiła się, że z czerwcowej konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, na której dyskutowano plany dla Krzyżowej zrodził się tak ogromny projekt, jak Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kiedy otwierała Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowe, mówiła: Czy choćby ktokolwiek z nas, którzy pamiętamy pierwszą konferencję o Krzyżowej, mógł sobie wtedy wyobrazić dalszy bieg wydarzeń tak, jak on nastąpił?

Dziś po upływie kilkudziesięciu lat Krzyżowa w gminie Świdnica jest dla nas ważnym ośrodkiem, w którym realizujemy międzynarodowe projekty skierowane do młodzieży, pedagogów, nauczycieli czy seniorów. Z udziałem nie tylko Polaków i Niemców, ale także Belgów, Francuzów i Włochów. To właśnie w Krzyżowej 15 lat temu władze gminy Świdnica podpisały pierwszą umowę partnerską z niemieckim miastem Lampertheim. Dzięki partnerstwu z Lampertheim zrodziły się kolejne: z belgijskim miastem Maldegem (2010), włoskim miastem Adria (2015), czy francuskim Ermont (2017). Od 2014 r. gmina Świdnica współpracuje także z polską gminą Żukowo (2014), a w 2018 r. podpisano list intencyjny z gminą Świdnica w woj. lubuskim. Dzięki pierwszej umowie zawartej w Krzyżowej stworzyliśmy europejską rodzinę miast partnerskich. Zatem słowa wypowiedziane przez panią Ewę Unger podczas otwarcia Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej, my samorządowcy gminy Świdnica wdrożyliśmy w życie i konsekwentnie realizujemy. Krzyżowa ze swoją filozofią spotkania, poznania i dialogu z drugim człowiekiem jest darem poprzednich pokoleń dla nas. Niewątpliwe zasługi w tym miała właśnie pani Ewa Unger.

Ogromną rolę w kształtowaniu tego niezwykłego miejsca w gminie Świdnica, w Polsce, czy wręcz w Europie, odegrały osobiste kontakty Ewy Unger z Freyą von Moltke. Obie panie tak ważne dla rozwoju Fundacji „Krzyżowa”, ale i dla nas, naszego gminnego samorządu, decyzją Rady Gminy Świdnica w roku 2000 zostały wyróżnione tytułem „Honorowy Obywatel Gminy Świdnica”. Tytuł ten otrzymał także ks. Prałat Bolesław Kałuża.

Dla nich Fundacja stała się ideą samą w sobie, zbiorem wartości, o które warto walczyć, dla których warto pracować. Trzeba bowiem pamiętać, że pani Ewa pracy w Klubie Inteligencji Katolickiej, a także Krzyżowej oddała się całkowicie. Zrezygnowała w pracy na Uniwersytecie, by działać tam, gdzie działać należało. Idea polsko – niemieckiego pojednania stała się dla niej – kobiety tak mocno doświadczonej przez okrucieństwa wojny – motywem przewodnim jej życia.

Ewa Unger wierzyła, że przyjdzie taki czas, że Niemcy i Polacy zaufają sobie i zrozumieją się przy bliższym poznaniu. Jednak, aby to się stało trzeba było stworzyć ku temu odpowiednie miejsce. To się właśnie dzieje w Krzyżowej i takiemu poznawaniu służy dziś Międzynarodowy Dom Spotkań i Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Młodzież z naszych miast partnerskich z Polski, Niemiec, Belgii, Włoch, Francji buduje przyszłość na odwadze i pokojowym współżyciu w Europie. Bo, jak mówiła pani Ewa, nie można żyć przez wieki w nienawiści. Nienawiścią niczego dobrego nie zbudujemy. A powinniśmy przecież wspólnie budować przyszłość.

W 2000 roku jako przewodnicząca Rady Gminy Świdnica miałam zaszczyt i honor wręczyć 3 osobom: pani Ewie Unger, pani Freyi von Moltke oraz ks. Prałatowi Bolesławowi Kałuży tytuły Honorowego Obywatela Gminy Świdnica. Pamiętam radość pani Freyi i pani Ewy z faktu otrzymania tego najważniejszego gminnego wyróżnienia. Bo jak obie panie podkreślały, ten tytuł otrzymały od – mieszkańców. Przywołuję w pamięci tę radość proboszcza ks. Prałata Bolesława Kałuży, tak jak pani Ewa Unger pochodzącego ze Śląska, wielkiego orędownika polsko-niemieckiego pojednania, bardzo blisko współpracującego z Freyą von Moltke i właśnie z panią Ewą.

Z mojego osobistego punktu widzenia w naszej gminie trwały ślad pozostawiły 3 osoby: pani Freya, pani Ewa i ks. Kałuża. Kiedy patrzę na zdjęcie z uroczystości wręczenia tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Świdnica” i widzę właśnie tę wybitną trójkę siedzących obok siebie ludzi, dla których nie istniały bariery uprzedzeń, ludzi, dla których Ewangelia i duch pojednania był drogowskazem ich życia, w końcu ludzi, którzy przez los byli tak bardzo doświadczani, myślę wtedy, że to miejsce, które stworzyli, ta Nowa Krzyżowa – jest darem. I jestem dumna, że i ja jako Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica, a następnie jako wójt gminy Świdnica mogłam i nadal mogę być częścią tego przedsięwzięcia. Dr Ewę Unger zapamiętam jako osobę o wielkiej kulturze osobistej, ciepłą, serdeczną i skromną. Bardzo zaangażowaną w projekt Krzyżowej, za co jej jeszcze raz dziś dziękuję w imieniu mieszkańców gminy Świdnica.”

/List wójt Teresy Mazurek/

Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze na grobie dr Ewy Unger.

Drugim punktem sobotnich uroczystości było spotkanie wspomnieniowe [Wspomnienie dr Ewy Unger (20.10.1926 – 15.03.2020) ], transmitowane online.

W jego trakcie odbyła się również prezentacja nowej dwujęzycznej publikacji o życiu i działalności dr Ewy Unger, której autorką jest dr Annemarie Franke. Partnerem publikacji jest m.in. gmina Świdnica.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułStraż Miejska znów z zastępcą komendanta
Następny artykuł„Świdnica” na morzach i oceanach. 40 lat od ostatniego rejsu