Strona główna Artykuł sponsorowany Św. Hildegarda – ciekawostki z życia

Św. Hildegarda – ciekawostki z życia

0

Dlaczego warto poznać postać Św. Hildegardy? Być może dlatego, że była ona nadzwyczajną kobietą. Urodziła się w 1098 roku w Bermersheim w Alzacji. Kiedy osiągnęła wiek ośmiu lat została oddana przez rodziców do zakonu benedyktynek. Tam opiekę nad nią sprawowała siostra Jutta. To właśnie ona nauczyła swoją podopieczną pisać, czytać, śpiewać i uświadomiła jak wygląda prawdziwe życie mniszki. Jutta stała się jej najlepszą powierniczką. Po śmierci siostry Jutty, dorosła już Hildegarda dostała nominację na przełożoną zakonu. W wieku 42 lat została przeoryszą i osiągnęła najwyższe możliwe kobiece stanowisko w Kościele.

Wizje i objawienia
Hildegarda posiadała solidne wykształcenie, dzięki czemu osiągnęła ogromny rozgłos i szacunek. Była znakomitą kompozytorką i poetką, ale oprócz tego posiadała również inną szczególną zdolność jaką było jasnowidzenie. Hildegarda już jako trzylatka otrzymała swoje pierwsze wizje, o których nikomu nie chciała opowiadać, bo była bardzo skryta i obawiała się reakcji ludzi.

Hildegarda umiała również przepowiadać przyszłość. Niecodzienne zdolności Hildegardy sprawiały, że każdy chciał ją poznać i zobaczyć. Odwiedzały ją ważne osobistości z całej Europy, takie jak władcy, papież czy biskupi. Szukali u niej wsparcia w temacie leczenia własnych schorzeń, ale często liczyli również na poradę i pociechę. Święta Hildegarda była w stanie bez trudu ustalić jakie schorzenie dolega danemu pacjentowi oraz wskazać prawidłowe metody jego leczenia.

W jednej z wizji jakie miewała usłyszała głos Boga, który poprosił, aby spisywała wszystkie swoje objawienia. Hildegarda nie chciała tego robić, ponieważ nie czuła się godna tej misji i wiedziała, że ludzie nie wierzą w ich autentyczność. Lekarze tłumaczyli, że wizje to jedynie skutki uboczne bólów migrenowych, a objawienia, których doświadcza, to wyłącznie omamy.

Twórczość
Nie poddała się jednak i swoje objawienia spisała w trzech księgach: Scivias, Liber Vitae Meritorum, Liber Divinorum Operum. Pierwszą z nich spisywała dziesięć lat. Pisała także księgi o medycynie, historii naturalnej i leczeniu. Tworzyła również dzieła na temat właściwości ziół, gdyż uważała, że dieta posiada ogromny wpływa na zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Zdaniem św. Hildegardy, to co zjadamy, jest naszym lekarstwem. Dlatego kierując się tymi przekonaniami warto zapoznać się z przepisami opracowanymi na bazie wiedzy św. Hildegardy, które znajdziemy tutaj: https://hildegarda.edu.pl/przepisy/

Reformatorka
Hildegarda była również znakomitą reformatorką. Przyczyniła się bezpośrednio do tego, że zaczęto szanować kobiety i ich zdanie. Była także zwolenniczką kształcenia się mniszek i niezależności klasztorów żeńskich. Ze względu na konflikt powstały na tej płaszczyźnie postanowiła założyć własny klasztor na wzgórzu Rupertsberg k. Bingen nad Renem w 1147 roku.

Hildegarda zmarła 17 września 1179 roku w klasztorze w Rupertsberg.

Papież Benedykt XVI dnia 10 maja 2012 roku ogłosił Hildegardę świętą, natomiast już 7 października 2012 r. ogłosił św. Hildegardę z Bingen doktorem Kościoła. Stała się tym samym czwartą kobietą doktorem w historii Kościoła.

Więcej na temat życia, przepisów, diety, modlitw związanych ze św. Hildegardą można szukać na stronie https://hildegarda.edu.pl

/Artykuł sponsorowany/