Strona główna Artykuł sponsorowany Schronisko dla zwierząt potrzebuje wsparcia – zobacz jak możesz pomóc

Schronisko dla zwierząt potrzebuje wsparcia – zobacz jak możesz pomóc

0
Zanim zamkniesz stronę z tym artykułem, najpierw pomyśl jak ważną instytucją jest schronisko dla zwierząt. Choć utrzymywanie bezpańskich psów i kotów wydaje się bezcelowe wcale tak nie jest. Zobacz czym na co dzień zajmuje się schronisko i czego potrzebuje do swojego działania. Kiedy lepiej poznasz zadania i działania schroniska być może zechcesz udzielić mu wsparcia.

Kiedy opiekun zawodzi
Jeszcze kilkanaście lat temu w schroniskach można było spotkać ogromną liczbę bezdomnych zwierząt, które wyłapywano wprost z ulic miejskich. Często zdarzało się, że suki szczeniły się na ulicach a kolejne pokolenia szczeniąt nie miały opiekunów. Podobnie zresztą było w przypadku kotów. Dziś, coraz rzadziej mamy do czynienia z psami i kotami, które są bezpańskie od dnia narodzin. Znacznie częściej w schroniskach pojawiają się zwierzęta, których opiekunowie zawiedli. Częstym powodem pojawiania się zwierząt w schronisku jest odebranie ich właścicielom, którzy je zaniedbywali. Maltretowanie, głodzenie czy przetrzymywanie w bardzo złych warunkach zwierząt domowych to jeden z powodów umieszczania zwierzaków w schronisku, ale nie jedyny. Innym powodem zostawiania zwierząt w tej instytucji jest znudzenie właścicieli. Zdarza się, że rodzice postanawiają kupić dzieciom pupila, ale już po krótkim czasie okazuje się, że to nie zabawka i piesek, kotek czy świnka morska nie spełniają oczekiwań obdarowanego. Wtedy zwierzę przynoszone jest do schroniska. Zdarzają się również sytuacje, w których opiekun z przyczyn niezależnych od siebie nie może sprawować opieki nad pupilem. Czasami wynika to z wieku, niepełnosprawności lub innych sytuacji życiowych. Takim opiekunom bardzo trudno jest pożegnać swojego zwierzaka, ale niestety bywa to konieczne. Schronisko przejmuje opiekę również nad zwierzętami, których opiekunowie zmarli.

Opieka, pielęgnacja i leczenie
Wszystkie zwierzęta, które pojawiają się w schronisku objęte są opieką przez pracowników i wolontariuszy. Choć nie mają one warunków tak dobrych jak w domu, to mogą liczyć na karmę, stały dostęp do wody oraz opiekę weterynarza. Aby zwierzęta były zdrowe a ich kondycja nie ulegała pogorszeniu otrzymują również preparaty witaminowe (więcej na ten temat można przeczytać https://fajnyzwierzak.pl/porady/witaminy-dla-psa-rodzaje-dawkowanie-ceny-opinie/).

Nowy dom
Pracownicy schroniska kochają swoich podopiecznych i robią wszystko, aby zwierzęta czuły się tu jak najlepiej. Jednak to nie to samo co własny dom. Dlatego jednym z zadań tej instytucji jest poszukiwanie nowych opiekunów dla zwierząt. Nie jest to proste zadanie i wymaga sporego zaangażowania. Nie jest łatwo namówić ludzi do przygarnięcia psa ze schroniska. O ile młode i zdrowe zwierzęta znajdują dom dość szybko, to znalezienie domu dla schorowanych i wiekowych zwierzaków stanowi ogromny problem. Niemniej jednak pracownicy i wolontariusze robią wszystko, aby jak najmniej zwierząt mieszkało w schronisku.

Utrzymanie schroniska
Schroniska dla bezdomnych zwierząt są częściowo finansowane z budżetu samorządowego, jednak niemal nie zdarzają się instytucje, którym udaje się utrzymać wyłącznie z tego, co otrzymują. Dlatego wiele schronisk stara się o dodatkowe pieniądze w bardzo różny sposób. Jednym z najpopularniejszych jest prośba o oddanie 1% podatku. Niektóre schroniska podejmują również współpracę ze szkołami i przedszkolami, gdzie organizowane są zbiórki karmy dla zwierząt.

Jak można pomóc schronisku?
Opcji pomocy jest wiele. Jak już wyżej wspomniano można przekazać na schronisko swój 1% podatku. Ponadto można wpłacać pieniądze na konto schroniska bezpośrednio w formie darowizny. Wszyscy, którzy chcą się zaangażować osobiście w pomoc zwierzętom mogą również poświęcić swój czas i zgłosić się do pracy jako wolontariusz.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMika szuka domu
Następny artykułPonad 100 nowych zakażeń w powiecie świdnickim, przeszło 1100 osób na kwarantannie