Strona główna Polityka Samorządowcy w wyborach 2023 wystartują w wyborach pod wspólnym szyldem. Wśród nich...

Samorządowcy w wyborach 2023 wystartują w wyborach pod wspólnym szyldem. Wśród nich prezydent Świdnicy

4

Około 50 samorządowców  powołało stowarzyszenie Dolny Śląsk-Wspólna Sprawa. Prezydenci i burmistrzowie zgromadzeni wokół Jacka Sutryka zamierzają współpracować na rzecz regionu, ale jak zapowiedział lider ugrupowania, prezydent Wrocławia, pod tym szyldem chcą wystartować w wyborach samorządowych w 2023 roku. W stowarzyszeniu jest również prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska z SLD.

Fot. fb Dolny Śląsk-Wspólna Sprawa

O podpisaniu deklaracji ws. współpracy Prezydent Sutryk poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej we Wrocławiu. Wczoraj spotkało się 50 samorządowców, w tym pięciu prezydentów z ośmiu miast prezydenckich. – Pomimo tego, ze nikt tam nikomu nie przygotował żadnych pieniędzy, że nikt nie wręczał czeków, nasze koleżanki przyjechali, by razem rozmawiać o Dolnym Śląsku, bo Dolny Śląsk to nasza wspólna sprawa – mówił prezydent Wrocławia dodając, że uczestnicy spotkania podpisali deklarację ideową. – Coraz częściej przychodzi nam się zastanawiać, jak chronić te wartości, które kiedyś wylały fundament pod polski samorząd, jakie je chronić przed zakusami złej władzy, myślącej centralistycznie i etatystycznie.Tak, to jest projekt, w którym chcemy także w roku 2023 wystartować do samorządu dolnośląskiego.

Samorządowcy współtworzący stowarzyszenie sprzeciwiają się rządowym propozycjom podziału środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Jeśli ten podział zostanie zrealizowany, Dolny Śląsk będzie najbardziej poszkodowanym regionem w Polsce. Można powiedzieć: zostanie ukarany za sukcesy w dotychczasowym inwestowaniu pieniędzy z Unii Europejskiej – mówił podczas wczorajszego spotkania Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Jednocześnie samorządowcy mocno opowiadali się za członkostwem Polski w strukturach Unii Europejskich.

Jesteśmy stowarzyszeniem osób fizycznych – powiedziała podczas konferencji prasowej m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, wyliczając także liczne zadania, przy jakich zamierzają współpracować samorządowcy w ramach nowego stowarzyszenia.

Prezydent Świdnicy ściśle współpracuje z prezydentem Sutrykiem. Od stycznia jest członkiem Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ze Wrocławiu z uposażeniem 6 600 złotych brutto miesięcznie. Samorządowcy chętnie zapraszają do rad nadzorczych spółek miejskich innych samorządowców. W radzie nadzorczej wrocławskiego MPWiK zasiada także m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski i wojewódzki radny Marek Obrębalski, a wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc jest przewodniczącym rady nadzorczej jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji “Wodnik”.

/asz/

Poprzedni artykułWezwani do zadymienia mieszkania
Następny artykułPonad 400 zakażonych koronawirusem w województwie. Jaka sytuacja w kraju i powiecie?