Strona główna Artykuł sponsorowany Jak czytać składy kosmetyków i dlaczego warto to robić?

Jak czytać składy kosmetyków i dlaczego warto to robić?

0
W poniższym artykule znajdziesz informacje jak zacząć czytać składy kosmetyków oraz co możesz dzięki temu zostać. Poznasz podstawowe grupy składników jak emolienty, humektanty, detergenty, konserwanty oraz podstawowe składniki INCI i nazwy takie jak Linalool, Dimethicone, Sodium Benzoate.

W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna interesować się składami kosmetyków oraz samodzielnym czytaniem składów INCI.

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?
Znajomość podstawowych składników oraz ich funkcji pozwoli ci na samodzielną, szybką weryfikację obietnic producenta. Niestety często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Przykładem są „łagodne” lub „nawilżające” szampony zawierające tak naprawdę bardzo silne detergenty. Przy większym doświadczeniu, umiejętność czytania składów daje możliwość wytypowania konkretnych substancji, na które twoja skóra reaguje źle lub bardzo dobrze. Jest to szczególnie ważne dla osób borykającymi się z problemami takimi jak alergie, podrażnienia, trądzik. Ta prosta umiejętność da ci gwarancję bardziej świadomych, a co za tym idzie, bardziej udanych zakupów.

Od czego zacząć?
Po dokładnym obejrzeniu opakowania produktu oprócz deklaracji producenta takich jak „z kwasem hialuronowym”, „bez SLS”, znajdziesz też wypisany drobnym drukiem, szczegółowy skład produktu. Tutaj zwykle zaczynają się pierwsze problemy. Jak odszyfrować tajemnicze Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cetearyl Alkohol, Sodium Benzoate, Lonalool, Dimeticone? Składniki wszystkich kosmetyków wypisane są zgodnie z INCI, czyli ustalonym międzynarodowym nazewnictwem. Ważną rzeczą, którą należy wiedzieć jest fakt, że składki wypisane są zgodnie z malejącymi stężeniami. Oznacza to, że najwięcej jest tego, który zajmuje pierwsze miejsce, a najmniej ostatniego. Czasami ma to ogromne znaczenie, na opakowaniu widnieje wielki napis informujący, że kosmetyk zawiera jakąś substancję czynną, a w składzie dowiadujemy się, że jest jej mniej niż konserwantu lub substancji zapachowej, czyli prawie tyle, co nic.

Podstawowe składniki kosmetyków i ich funkcje
Składniki produktów można podzielić na wiele sposobów. Najbardziej istotna jednak dla ciebie jako osoby czytającej skład będzie klasyfikacja ze względu na funkcje, jakie pełnią poszczególne substancje. Oto kilka podstawowych grup, które znajdziesz w swoich kosmetykach wraz z najpopularniejszymi reprezentantami dla każdej z nich.

Detergenty
Prościej nazwać możemy je po prostu substancjami myjącymi. To one sprawiają, że mydło, żel pod prysznic i szampon zmywają bród. Można znaleźć wśród nich takie, które działają bardzo mocno jak na przykład:

 • Sodium Laureth Sulfate (SLES)
 • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Oraz łagodne, które zwykle są wystarczające, by zmyć bród, a delikatniejsze dla skóry lub włosów:

 • Sodium Cocoamphoacetate
 • Coco Betaine
 • Cocamidopropyl Betaine

Humektanty
Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się po prostu substancje nawilżające. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy:

 • Glycerin – gliceryna
 • Betaine
 • Glukose – glukoza
 • Hyaluronic Acid – słynny kwas hialuronowy

Emolienty
Są to związki, które wygładzają i chronią przed utratą wody. Znajdziesz wśród nich zwykle oleje naturalne, woski, a także silikony. Bardzo często spotykane emolienty w kosmetykach to:

 • Dimethicone lub inaczej Dimethicone Copolyol (https://estetico.pl/dimethicone)
 • Paraffinum Liquidum – parafina
 • Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil – olej ze słodkich migdałów
 • Lanolin – lanolina
 • Cocos Nucifera (Coconut) Oil – olej kokosowy

Konserwanty
To dzięki nim twój krem lub odżywka jest bezpieczny nawet wiele tygodni po otwarciu. Zapobiegają psuciu się produktów i rozwojowi bakterii oraz grzybów.

Substancje zapachowe
Kąpiel w wannie pełnej wody, która pachnie jak ulubione kwiaty? Słodki zapach owoców towarzyszący ci przez cały dzień po użyciu ulubionego balsamu? To właśnie dzięki substancjom zapachowym w kosmetykach ich używanie staje się tak przyjemne. Warto je znać, bo niestety często są przyczyną alergii i podrażnień!

Po zdobyciu tej podstawowej wiedzy nie pozostaje nic innego niż zacząć czytać składy, ćwiczyć i pogłębiać wiedzę. Początki mogą być oczywiście trudne, ale nie ma co się zniechęcać. Z każdym kolejnym przeanalizowanym składem będzie łatwiej i szybko stanie się to proste i naturalne. Czas zainwestowany w naukę na pewno szybko zwróci się dzięki bardziej trafionym zakupom.

/Artykuł sponsorowany/