Strona główna Temat dnia Świdnicka katedra oraz Kościół Pokoju z ministerialnymi dotacjami na remonty

Świdnicka katedra oraz Kościół Pokoju z ministerialnymi dotacjami na remonty

0

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. Środki przeznaczone na prowadzenie prac konserwatorskich trafią m.in. do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościoła Pokoju w Świdnicy, a także świdnickiej katedry, znajdującej się na liście Pomników Historii.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło realizację prac konserwatorskich przy pochodzącym z 1694 roku ołtarzu głównym katedry świdnickiej, autorstwa Johanna Riedela. Na ten cel trafi 1 mln 420 tys. złotych. – To pokaźna kwota, dzięki której prace posuną się naprzód – komentuje proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka w wypowiedzi dla tygodnika „Niedziela”.

Spore środki otrzyma również parafia ewangelicko-augsburska pw. św. Trójcy w Świdnicy. Ministerialna dotacja w wysokości 1 mln 180 tys. złotych zostanie przeznaczona na kontynuację prac przy konserwacji i restauracji elementów powiązanych i przylegających do lóż Hochbergów wraz z lożami Czettritzów i Zedlitzów (XVII w.).

Dofinansowanie trafi również na realizację prac przy innych zabytkach znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego. Rzymskokatolicka parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu otrzyma 910 tys. złotych z przeznaczeniem na prace konserwatorskie elewacji zewnętrznych północnego i południowego ramienia transeptu strzegomskiej bazyliki, a także 29 tys. złotych na wykonanie robót budowlanych przy miejskich murach obronnych i likwidację zagrożenia katastrofą budowlaną.

/mn/

Poprzedni artykułWałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”– ulgi również dla małego biznesu
Następny artykułNa placu Ludowym odkopali XIX-wieczną kryptę z trumną [FOTO]