Strona główna Artykuł sponsorowany Planszówki w natarciu

Planszówki w natarciu

0

Gry planszowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Oczywiście w sytuacji pandemii wzrost zainteresowania planszówkami, jako sposobem spędzania wolnego czasu bez wychodzenia z domu, jest dość oczywisty, ale wyraźny planszówkowy boom zaczał się już pięć lat temu. Światowy rynek gier planszowych jest obecnie wyceniany na ponad 10 miliardów dolarów – i rośnie o blisko miliard z każdym rokiem. Tylko w Polsce wydawanych jest co roku kilkaset nowych tytułów.

Dla tych z nas, którzy z planszówek znają jedynie klasyki sprzed lat, takie jak Eurobiznes, Monopoly albo Cluedo, nowoczesne planszówki będą dużym, pozytywnym zaskoczeniem. Format tzw. eurogier narodził się już ćwierć wieku temu w Niemczech, lecz musiał najpierw wraz z grą „Osadnicy z Catanu” odnieść sukces za oceanem i po latach, w glorii chwały, wrócić do Europy. Kiedy już jednak wrócił, przyniósł prawdziwe odrodzenie spychanego w cień przez cyfrową rozrywkę gatunku.

Zasadą nowoczesnej planszówki jest pełne zaangażowanie uczestników od początku do końca. Nie ma w niej miejsca na bezczynne czekanie na ruch wszystkich pozostałych graczy, nikt też nie zostaje przedwcześnie usunięty z gry i skazany na obserwowanie, jak bawią się pozostali przez całą resztę sesji. Jeżeli dodać do tego relatywnie krótki czas rozgrywki (pół godziny lub nieco więcej) i proste zasady, które można przyswoić w kilkanaście minut, mamy przepis na prawdziwy hit.

Jakie tytuły wybrać na początek przygody z planszówkami?
Wymienione poniżej pięć tytułów to typowe gry familijne, odpowiednie nawet dla osób, które z grami planszowymi nie miały dotychczas żadnego doświadczenia i dające dużo radości niezależnie od wieku. Jeszcze więcej rodzinnych planszówkowych przebojów oferuje Wgrygranie.pl – sklep z nowoczesnymi grami planszowymi.

1. Carcassonne
Carcassonne jest grą o tyle niezwykłą, że planszę tworzą jej uczestnicy, dostawiając małe kafelki do wcześniej położonych na stole, budując w ten sposób drogi, mosty, twierdze i teren wokół nich. Za każdy ukończony obiekt dostaje się punkty zwycięstwa, rywalizacja polega więc na przejmowaniu kontroli nad najbardziej punktowanymi lokacjami. Sprawdza się w dowolnym towarzystwie i dowolnym wieku (od 7 lat wzwyż).

2. Wsiąść do pociągu
To idealna gra do wprowadzania nowych graczy w świat nowoczesnych planszówek. Zasad można się nauczyć dosłownie w pięć minut. Zapewnia doskonałą rozrywkę w każdym gronie, od 2 do 5 osób.

Gracze losują bilety z nazwami miast, do których mają wyruszyć pociągiem. Trudność polega na tym, że połączeń pomiędzy tymi miastami jeszcze nie ma i to zadaniem uczestników będzie zbudować nieprzerwane linie kolejowe przez cały kontynent. Jeden z nich zostanie największym magnatem kolejowym Europy. Gra wymaga sporej dawki strategicznego myślenia i przewidywania.

3. Azul: Letni Pawilon
Gry z serii Azul można nazwać typowymi przedstawicielami gatunku eurogry. Historia przedstawiona w opisie nawiązuje do XVI-wiecznej Portugalii i królewskich budowli, ale w rozgrywce nie ma większego znaczenia. Gra jest abstrakcyjna jak domino, szybka i niesamowicie barwna, układamy bowiem kolorowe ceramiczne kafelki na planszach przedstawiających królewski pałac. Nie ma tu rzutów kostką, a wszystko zależy od obranej przez nas taktyki i zdolności przewidywania posunięć pozostałych graczy.

4. Catan
Po 25 latach od premiery słowo „nowoczesna” nie do końca pasuje, ale wystarczy zagrać, by przekonać się, że Catan nic nie stracił na atrakcyjności. W tej grze będziemy rywalizować o objęcie kontroli nad bezludną wyspą i jej surowcami naturalnymi. Co ważne – gra toczy się w równej mierze na planszy, co ponad nią, ponieważ zasoby są ograniczone, a o zwycięstwie zadecyduje umiejętność negocjacji i handlu.

5. Łąka
Ta gra w zasadzie dopiero czeka na premierę, ale warto już teraz zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest przepięknie zaprojektowana, w dodatku przez polskich twórców. Każda karta (a jest ich ponad 200) jest prawdziwym akwarelowym dziełem sztuki. Tematyka dotyczy obserwacji przyrody podczas wakacyjnych wędrówek,  a więc oprócz rozrywki ważnym aspektem „Łąki” jest walor edukacyjny. W grze poznajemy liczne gatunki owadów, zwierząt, roślin i środowisk, w jakich występują.

Zalety gier planszowych
Być może jedną z przyczyn, dla których gry planszowe przeżywają obecnie taki boom, jest swego rodzaju przesyt internetem i mediami społecznościowymi. Ludzie coraz częściej szukają możliwości, by spędzać czas twarzą w twarz, a planszówki, wymagające interakcji, są do tego doskonałą okazją. W przeciwieństwie do cyfrowej rozrywki, która zamyka ludzi w świecie prywatnych ekranów, te gry uczą współpracy, umiejętności społecznych, budują wzajemną komunikację i wspólne wspomnienia.

Kto wie, może i dla Was staną się częścią wspólnie spędzanych wieczorów?

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPonad 4 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułDowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy przeszedł na emeryturę