Strona główna 0_Slider Natalia Nikolska po raz drugi o Świdnicy po rosyjsku/О Свиднице на русском...

Natalia Nikolska po raz drugi o Świdnicy po rosyjsku/О Свиднице на русском языке [VIDEO]

0

“Niedole” wieży ratuszowej i legendy związane ze świdnickim Rynkiem składają się na drugą filmową opowieść o historii i ciekawostkach Świdnicy, którą snuje Natalia Nikolska. Spacery historyczne powstały z myślą o rosyjskojęzycznych mieszkańcach, gościach i turystach, ale zaciekawiły również Polaków.

Mieszkająca w Świdnicy od 2006 roku Natalia Nikolska jest filologiem rosyjskim i tłumaczką. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorka kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych. W jej dorobku tłumaczki znalazły się m.in. libretto opery Weinberga „Pasażerka” czy też libretto opery Rachmaninowa „Aleko”. Od 2011 roku prowadzi dla świdnickiej publiczności cykl pokazów filmowych i wykładów pt. „Wieczory z kinem rosyjskim”. W tym roku uzyskała stypendium kulturalne prezydenta Świdnicy. Wspólnie z mężem Piotrem, proboszczem prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja, wnosi istotny wkład w rozwój kulturalny miasta.

Mimo że nie miała żadnego zaplecza technicznego, pod koniec 2020 roku przy użyciu najprostszych urządzeń postanowiła stworzyć cykl filmowych opowieści o Świdnicy. Bohaterem pierwszego odcinka była wieża katedry.

Kolejny powstał już z większym rozmachem, a Natalia Nikolska fascynującą opowieść snuje wokół wieży ratuszowej i centrum miasta. Cykl ma już swoją nazwę – “Dama z pieskiem”, bowiem autorce towarzyszy wierny czworonożny pupil. Mimo że nagraniom nie towarzyszy wielka reklama, przez dwa dni film obejrzało ponad 300 osób. Do rosyjskiej narracji zostały dodane napisy z polskim tłumaczeniem.

/opr. asz/