Strona główna Wydarzenia Świdnica Już w czwartek w Świdnicy czekają na krwiodawców

Już w czwartek w Świdnicy czekają na krwiodawców

0

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ponownie zwraca się z apelem o oddawanie krwi. Tym cennym darem w Świdnicy będzie można podzielić się w najbliższy czwartek, 18 lutego.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką.

W Świdnicy najbliższa zbiórka krwi odbędzie się już w czwartek, 18 lutego w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21).

Od 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów, jak i autobusów) dla Dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia. Nowe uprawnienia dla krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

W dni powszednie krew i osocze można oddawać Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31. Na stronie RCKiK znajdują się także aktualne informacje o akcjach wyjazdowych oraz zapotrzebowaniu na poszczególne grupy krwi.

Poprzedni artykułPonad 8,5 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułJak nauczyć się programowania?