Strona główna Artykuł sponsorowany Czym kierować się przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Czym kierować się przy zakupie oczyszczacza powietrza?

0

Na oczyszczacze powietrza decyduje się coraz więcej osób. Wynika to z rosnącej świadomości na temat tego, jak bardzo powietrze wpływa na zdrowie. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tego typu urządzeniami producenci projektują nowe modele. Nie zawsze jednak te same oczyszczacze sprawdzą się w takim samym stopniu.

Oczyszczacz ma za zadanie filtrować powietrze w pomieszczeniu, w którym się go postawi. Po zassaniu przez urządzenie powietrze trafia do filtra, a następnie oczyszczone z powrotem trafia do wnętrza. Oczyszczacze różnią się między sobą specyfikacją techniczną i w zależności od modelu, można je zastosować nie tylko w domu, ale także w biurze, szpitalu, przedszkolu i w wielu innych miejscach. Nie trudno się jednak domyślić, że potrzeby w każdym z tych miejsc są różne i należałoby wybrać inny model. Zastanówmy się więc, na jakie dane techniczne powinniśmy spojrzeć, zanim wybierzemy konkretny sprzęt.

Jakie zanieczyszczenia ma eliminować oczyszczacz?
Kiedy planujemy zakup oczyszczacza, myślimy o tym, że ma eliminować zanieczyszczenia. Jednak jest to bardzo ogólne, bo w powietrzu są alergeny, cząsteczki smogu, bakterie i wirusy. Związki te są różnej wielkości i potrzebują innego filtra. Zatem pierwszą rzeczą, jaką przeanalizujemy przed zakupem, powinny być filtry. Najważniejszymi z nich są filtr węglowy i filtr HEPA. Eliminują one większość wymienionych zanieczyszczeń. Jednak część oczyszczaczy ma dodatkowo jonizator eliminujący drobnoustroje, czy nawilżacz powietrza, dzięki któremu będzie się oddychało jeszcze lepiej. Zatem zanim zdecydujemy się na konkretny model, pomyślmy, czy w domu mieszkają alergicy, czy jest ktoś z osłabioną odpornością, czy przydałoby się coś, co czyściłoby powietrze z kurzu i sierści. A może palimy papierosy i chcemy, by urządzenie eliminowało ten zapach?

Koszt wymiany filtrów
Kiedy już określimy, jakie filtry powinien mieć nasz oczyszczacz, należałoby przyjrzeć się temu, ile będzie kosztowała nas wymiana. Filtry trzeba czyścić i wymieniać po okresie wskazanym przez producenta urządzenia. W zależności od marki filtr mający te same właściwości może być w innej cenie. Jeślibyśmy wszystko podliczyli, różnice w kosztach eksploatacji mogą być spore. Zatem zwracamy uwagę nie tylko na cenę samego oczyszczacza, ale też na to, ile będzie nas kosztował później.

W jak dużym pomieszczeniu będzie stał oczyszczacz?
Bardzo ważną kwestią jest wydajność. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, na jakiej powierzchni filtrowanie powietrza jest efektywne. Może to być 30m2, 40m2, 50m2 lub więcej. Nie warto kupować urządzenia o większej wydajności, niż to jest potrzebne. Raz, że zapłacimy więcej, a dwa najczęściej większa wydajność wiąże się z większym hałasem. Przed zakupem sprecyzujmy, gdzie będzie stał oczyszczacz, wymierzmy dokładnie pomieszczenie i koncentrujmy się tylko na tych modelach, których wydajność odpowiada naszym potrzebom. Pamiętajmy też, że nawet przy doskonałej wydajności oczyszczacz nie będzie w stanie oczyścić powietrza w całym mieszkaniu. Na przeszkodzie stoją m.in. ściany i meble.

Artykuł https://zdrovi.pl/produkt/ideal-ap-40-pro

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSąd orzekł nieważność umowy w sprawie kredytu we frankach i co dalej?
Następny artykułStriptiz na przystanku, dzieci na zamarzniętym potoku i krzyki pod szpitalem. Interwencje straży miejskiej