Strona główna Artykuł sponsorowany Czy wizyta u stomatologa jest bezpieczna podczas pandemii COVID?

Czy wizyta u stomatologa jest bezpieczna podczas pandemii COVID?

0

Już ponad rok Polska i świat zmagają się z pandemią COVID-19. Wirus zabił ponad dwa miliony ludzi na świecie. Dzieci i młodzież pozbawione są kontaktów społecznych, skazane na edukację zdalną, która uzależnia ich od komputera, doprowadza do obniżenia nastroju i stanów depresyjnych oraz jest nieefektywna. Padają przedsiębiorstwa – olbrzymie straty ponosi gastronomia i branża sportowa. Dużym problemem jest dostęp do lekarza rodzinnego i specjalisty. Teleporady to kpina z ludzkiego zdrowia, a nie medycyna. Coraz trudniejszy dostęp do lekarza skutkuje większą liczbą zgonów. Ludzie obawiają się iść nawet do dentysty i zastanawiają się, czy jest to bezpieczne.

Zalecenia dla stomatologów

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zaleca lekarzom stomatologom ograniczenie przyjmowania pacjentów do przypadków najpilniejszych, np. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów. Wizyty pozostałych osób należy przełożyć na później. Pacjent, który potrzebuje wizyty u stomatologa, musi najpierw zadzwonić do gabinetu, opowiedzieć lekarzowi o swoim problemie i dentysta podejmuje decyzję, czy osoba musi pojawić się na wizycie u stomatologa, czy też wystarczy porada telefoniczna.

Zasady bezpieczeństwa w gabinetach stomatologicznych

Pandemia spowodowała konieczność podjęcia dodatkowych środków ostrożności podczas wizyty u stomatologa. Przed wyjście do gabinetu obowiązkowe jest odkażenie rąk i poddanie się pomiarowi temperatury. Pacjent musi podać dane osobowe. Osoba, która przychodzi do dentysty, musi wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia, czyli o braku objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychania oraz ból gardła oraz oświadczenie o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, w którym wypełniający potwierdza, że nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie lub które są kwalifikowane jako przypadki prawdopodobne.

Jeden pacjent na godzinę

Zalecenia dla stomatologów przewidują, że wizytę może odbyć jeden pacjent na godzinę bez osób towarzyszących. Wyjątek stanowi dziecko, któremu może towarzyszyć jedna osoba. Po wyjściu pacjenta z gabinetu należy go dokładnie posprzątać i zdezynfekować. Personel musi mieć ubrany strój ochronny w postaci: jednorazowego fartucha z długim rękawem, rękawiczek jednorazowych, czepka, ochraniaczy na buty, maski chirurgicznej, gogli/okularów lub przyłbicy.

Jak do tej pory nie odnotowano przypadków zakażenia się koronawirusem podczas wizyty u stomatologa. Leczenie u dentysty jest więc bezpieczne, o ile obie strony przestrzegają procedur. Obostrzenia spowodowały wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę, co może być problemem dla osób, które zmagają się z bólem zęba lub stanami zapalnymi. Wizyty pacjentów umawiane są na konkretne godziny. Obowiązuje zasada unikania procedur medycznych, które mogą być odroczone w czasie bez uszczerbku dla zdrowia człowieka.

Sprawdź: Bezpieczny dentysta FreshMED

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożar poddasza w Mikoszowej [FOTO]
Następny artykułPonad 200 zakażeń na Dolnym Śląsku. Brak nowych przypadków w powiecie świdnickim