Strona główna Artykuł sponsorowany 6 wskazówek dotyczących jazdy we mgle

6 wskazówek dotyczących jazdy we mgle

0

Kiedy pojawia się mgła, prowadzenie samochodu staje się trudniejsze. Jednak jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach, z pewnością uda nam się bezpiecznie dojechać do celu. Wszystkie opisane są poniżej.

Mniejsza prędkość
W przypadku mgły konieczne jest zmniejszenie prędkości, z jaką się poruszamy. Trudno jednoznacznie określić, jaka wartość powinna pokazywać się na liczniku. Najważniejsze jest to, abyśmy mogli bez trudu wyhamować przed autem poruszającym się przed nami czy pieszymi na przejściu. W tej kwestii sporo zależy od widoczności na drodze. Jeśli jest to ok. 30 metrów, musimy jechać z taką prędkością, aby właśnie na 30 metrach bezpiecznie zatrzymać swój pojazd i uniknąć wypadku. We mgle nie mamy punktów odniesienia, za sprawą których moglibyśmy realnie ocenić to, jak szybko jedziemy. Co pewien czas warto kontrolować informacje wyświetlane na prędkościomierzu i w razie potrzeby zwolnić, nawet jeśli poruszamy się dobrze znaną trasą.

Zachowanie bezpiecznego odstępu
Każdy kierowca ma zachowywać bezpieczny odstęp od samochodu znajdującego się z przodu. Co prawda powinniśmy o tym pamiętać codziennie, a nie tylko przy niesprzyjającej pogodzie, jednak we mgle jest to szczególnie istotne. Jeżeli będziemy jechać za blisko, istnieje duże ryzyko, że nie uda nam się wyhamować, kiedy pojazd przed nami niespodziewanie zwolni. Odpowiednio duży odstęp daje nam czas na reakcję i umożliwia uniknięcie kolizji. Trzeba pamiętać, że mgła przyczynia się do zwiększenia wilgotności nawierzchni, co wydłuża drogę hamowania.

Wyczyszczenie szyb
Ponieważ mgłę tworzą zawieszone w powietrzu kropelki wody, podczas jazdy samochodem powinniśmy od czasu do czasu włączyć wycieraczki, aby przetarły przednią szybę. To powinno poprawić widoczność i ułatwić skoncentrowanie się na tym, co dzieje się na drodze. Jednocześnie należy włączyć klimatyzację lub mocny nawiew, aby zapobiec parowaniu szyb od wewnątrz.

Pamiętanie o światłach
Wielu kierowców nie do końca wie, jakie światła należy włączyć podczas mgły. Jeśli jest ona bardzo gęsta, prawdopodobnie nieuniknione będzie uruchomienie tych przeciwmgłowych: Przednich przy widoczności 50 – 100 m, a tylnych przy widoczności poniżej 50 m. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli mgła nie będzie gęsta, a my włączymy światła przeciwmgłowe, wówczas zaczniemy oślepiać innych kierowców i utrudnimy im bezpieczne prowadzenie swoich pojazdów.

Podczas mgły nie powinno się włączać świateł drogowych, nazywanych potocznie długimi. Nie zwiększy to widoczności, za to rozświetli wilgotny obłok znajdujący się przed maską, w efekcie czego będziemy widzieć mniej niż wcześniej. Światła mijania z pewnością okażą się wystarczające, zwłaszcza jeśli emitują dostatecznie jasny strumień. Warto sprawdzić test żarówek H7, aby przekonać się, czy zamontowaliśmy w samochodzie te właściwe, a w razie potrzeby wymienić je na trwalszy i efektywniej działający model.

Unikanie wyprzedzania
Ograniczona widoczność na drodze wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Zalecane jest nie tylko zmniejszenie prędkości i zachowanie dużego odstępu, ale również unikanie wyprzedzania (jeśli nie jest konieczne). Jeśli będziemy musieli wykonać taki manewr, należy odpowiednio wcześnie zasygnalizować to innym kierowcom za pomocą kierunkowskazu, czasami niezbędne jest dodatkowo użycie klaksonu. Nawet jeśli się spieszymy i chcemy jak najszybciej dojechać na miejsce, trzeba zachować rozsądek. Lepiej jest dotrzeć do celu nieco wolniej, ale bezpiecznie niż wpaść w poślizg czy nawet stać się uczestnikiem wypadku drogowego.

Wypatrywanie linii
Choć umieszczone na poboczu słupki często są bardzo pomocne, to we mgle odgrywają one drugorzędną rolę. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych istotniejsze powinny być dla nas narysowane na nawierzchni linie, bo to one ułatwiają utrzymanie właściwego toru jazdy. Warto je uważnie obserwować, zwłaszcza tę znajdującą się na środku. Jeśli linia z przerywanej nagle zmienia się w ciągłą pojedynczą lub podwójną, jest to dla nas sygnał, że dojeżdżamy do skrzyżowania, wzniesienia bądź ostrego zakrętu i powinniśmy jechać ostrożniej.

/Artykuł sponsorowany/