Strona główna Wydarzenia Świdnica Rok 2021 rokiem Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida

0

Świdnica uhonoruje w 2021 roku w sposób szczególny mistrzów pióra – Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida. Radni miejscy podjęli uchwały w tej sprawie. Wykonanie muralu upamiętniającego postać Stanisława Lema, wystawy tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, panele dyskusyjne czy konkursy literackie – to tylko niektóre z zaplanowanych na ten rok działań.

27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając poczesne miejsce autora w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej. – We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano – jak dotąd – w nakładzie 30 milionów egzemplarzy – stwierdzono w uchwale.

Sejm również podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i polskiej kultury. W tym roku upłynie 200 rocznica jego urodzin. Miasto nada odpowiednią rangę zaplanowanym wydarzeniom, które mają na celu przybliżenie postaci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej – znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.

Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia w działalności instytucji kultury, jedną z niewielu możliwości rozwoju życia kulturalnego pozostaje obecnie popularyzacja czytelnictwa – wśród dzieci, młodzieży szkolnej, ale i dorosłych, czy seniorów. Poprzez literaturę możemy dziś rozbudzać zainteresowania oraz ciekawość świata. Książki stały się dziś jedną z „bezpiecznych” możliwości kontaktu ze światem kultury oraz rozwijania wyobraźni – mówi Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

/UM Świdnica, opr. mn/