Strona główna Artykuł sponsorowany Rodzaje treningów biegowych

Rodzaje treningów biegowych

0

Bieganie to dla wielu osób sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, oczyszczenie umysłu i wyciszenie. Dla sporej jednak grupy biegaczy jest to styl życia oraz sport, w którym pragną osiągać konkretne rezultaty. Ci właśnie, którzy traktują jogging w kategoriach treningu, z pewnością dążą do tego, aby skutkowały one realizacją konkretnych celów. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje treningów biegowych.

Trening szybkości
Trening szybkości jest jednym z najbardziej popularnych form joggingu ukierunkowanego na cel. W tym przypadku chodzi o poprawę szybkości biegania, a więc i samej kondycji. Trening szybkości charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością i zwykle odbywa się z zachowaniem wysokiego poziomu tętna.  Z tego powodu trwa on zwykle nie dłużej niż 30 minut i odbywa się w kilku interwałach na dystansie od 100 do 400 metrów. Celem biegacza jest poprawa szybkości, a więc skrócenie czasu potrzebnego na pokonanie danego dystansu.

Warto wspomnieć, że podczas treningu szybkości rozwijane są włókna szybkokurczliwe oraz zwiększa się tolerancja na obciążenia organizmu.

Efektywność tego treningu zależy przede wszystkim od odpowiedniej, poprawnej techniki biegu, jak i od jego intensywności. Nie mniej ważne są również odpowiednie buty do biegania, które powinny być przystosowane właśnie do takich sprintów. Podeszwy muszą więc zapewniać odpowiednią przyczepność oraz wybicie z podłoża. Wielu sprinterów używa specjalnego obuwia z wypustkami na podeszwie, które sprzyjają lepszej przyczepności i mogą znacząco wpływać na osiągnięcia.

Trening progowy
Drugim rodzajem treningu biegowego jest tzw. Trening progowy, który odbywa się na progu beztlenowym, w którym stężenie kwasu mlekowego wynosi ok. 4 mmol. Bardzo ważne jest, aby w trakcie około 60-minutowego treningu utrzymać daną intensywność biegu znajdującą się na granicy wydolności biegacza bez konieczności zwolnienia tempa. Co istotne, efektywność treningu zależy w największym stopniu od tego, czy uda nam się utrzymać dany próg wydolności lub być lekko pod nim, gdyż tylko wtedy możliwa będzie utylizacja kwasu mlekowego w czasie wysiłku. Z kolei podniesienie intensywności treningu spowoduje, że poziom kwasu mlekowego w mięśniach podwyższy się, a to negatywnie wpłynie na efektywność biegu.

Treningi progowe prowadzone są głównie w celu poprawy kondycji, odporności organizmu na zmęczenie, a także zwiększenia tolerancji kwasu mlekowego.

Trening wytrzymałościowy
Trzecim popularnym rodzajem treningu biegowego jest ten nazywany treningiem na wybieganie. Jest on najczęściej wybierany przez osoby, którym zależy na utracie wagi, a także poprawie wydolności i wytrzymałości organizmu. Odbywa się on w niższych zakresach tętna i jest treningiem długodystansowym – 5, 10 czy nawet 30-kilometrowym, wykonywanym w wolniejszym tempie. Trening na wybieganie ma za zadanie zwiększyć możliwość gromadzenia glikogenu mięśniowego, a także zwiększenie ilości kapilarów.

Trening interwałowy
Ten rodzaj treningu cieszy się ogromną popularnością wśród osób, którym zależy na zwiększeniu wytrzymałości oraz wydolności organizmu, a także na utracie masy ciała. Trening polega na pokonywaniu dystansu, średnio od 0,5 do 2 km, przy czym przebiegnięcie jednego odcinka trwa poniżej 5 minut i odbywa się na maksymalnej wydolności tlenowej. W treningu bardzo istotne jest pilnowanie poziomu tętna. Jeśli bowiem nasza wydolność tlenowa będzie spadać, należy skrócić dystans, aby cały odcinek przebiec na tzw. VO2max. Po każdym przebiegniętym odcinku następuje krótka przerwa, która ma na celu szybko zregenerować organizm przed kolejnym biegiem.Przerwa ta nie może być jednak statyczna. Najlepiej, jeśli w jej trakcie będziemy iść szybkim marszem lub truchtać.

Przygotuj się do treningu
Efektywność każdego z wymienionych treningów zależy nie tylko od techniki biegu, ale od odpowiednio dopasowanego stroju,a  zwłaszcza butów joggingowych. Te powinny być dopasowane pod kątem podłoża, po którym będziemy biegać, a także w oparciu o rodzaj naszej stopy. Bez względu na to, który trening wybierzemy, każdy z nich musi być poprzedzony kilkuminutową rozgrzewką, która przygotuje mięśnie i stawy do wysiłku, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Pamiętajmy także o uzupełnianiu płynów podczas treningu, a także o dostarczaniu swojemu organizmowi pełnowartościowego posiłku, który pozwoli naszemu organizmowi podjąć wysiłek.

Owocnych i satysfakcjonujących treningów.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOkres nauki zdalnej wykorzystali na remonty [FOTO]
Następny artykułOświadczenie