Strona główna Wydarzenia „Dzień solidarności z Chorwacją”. Biskup świdnicki apeluje o modlitwę i wsparcie zbiórki

„Dzień solidarności z Chorwacją”. Biskup świdnicki apeluje o modlitwę i wsparcie zbiórki

0

Międzynarodowe wsparcie napływa do dotkniętej skutkami trzęsienia ziemi Chorwacji. Pomoc dla ofiar kataklizmu uruchomiła również Caritas Polska, ogłaszając przy tym dedykowaną zbiórkę. O przyłączenie się do tej inicjatywy zaapelował biskup świdnicki Marek Mendyk.

fot. Vlada Republike Hrvatske

Do trzęsienia ziemi doszło we wtorek, 29 grudnia 2020 roku, o godzinie 12.19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce ok. 10 km pod ziemią w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Petrinja w powiecie Sisacko-Moslavackim. Wstrząsy miały magnitudę 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni i we Włoszech. Według amerykańskich służb geologicznych trzęsienie ziemi było największym, jakie miało miejsce w Chorwacji od czasu wprowadzenia nowoczesnej aparatury sejsmicznej. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w 1880 roku w okolicach Zagrzebia. Najbardziej poszkodowani zostali mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Według lokalnych władz Petrinji, miasto zostało niemal całkowicie zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania. Szkody odnotowano również w powiatach karlovackim i zagrzebackim. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób.

W ostatnich dniach docierały do nas informacje na temat ofiar najsilniejszego od 140 lat w Chorwacji trzęsienia ziemi, które w dniach 29 grudnia 2020 r. i 6 stycznia 2021 r. nawiedziło ten kraj. Setki osób zostało rannych, tysiące pozbawione dachu nad głową. Straty materialne szacowane są na miliony dolarów. W obliczu skutków tego kataklizmu chorwacka Caritas zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc – pisze biskup Marek Mendyk w apelu opublikowanym przez świdnicką kurię. – Podejmując apel ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jako wspólnota diecezjalna włączymy się 24 stycznia w modlitwę za ofiary trzęsienia ziemi oraz w zbiórkę na rzecz poszkodowanych – zapowiedział biskup świdnicki. Zebrane tego dnia datki trafią na konto Caritas Polska.

Z informacjami o akcji prowadzonej przez Caritas Polska oraz o możliwych sposobach wsparcia zbiórki można się zapoznać na stronie organizacji.

/Diecezja świdnicka, Caritas Polska, opr. mn/

Poprzedni artykułKim jest kobieta ze zdjęcia? Historycy na tropie bohaterki niezwykłego portretu
Następny artykułPożar auta osobowego w Wierzbnej [FOTO]