Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzięki dotacji trenują samodzielność

Dzięki dotacji trenują samodzielność

0

PSONI Koło w Świdnicy dzięki dofinansowaniu przez PFRON realizuje projekt pn. „Bądź samodzielny i niezależny – wsparcie w Mieszkaniu Treningowym”. Projekt trwa od już 3 rok.

W ramach III okresu rozliczeniowego od 1 kwietnia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku trwającego Projektu podjęto działanie promocyjne i informacyjne na temat funkcjonowania PFRON i funkcjonowania osób niepełnosprawnych w mieszkaniu treningowym. Podopieczni Mieszkania uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalno – sportowych, podczas których rozmawiano o treningach w mieszkaniu treningowym, propagując cele – usamodzielnienie niepełnosprawnych w pierwszym w powiecie tego typu wsparciu.

W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020r. beneficjenci projektu czynnie uczestniczyli w wielu wyjazdach i imprezach, zarówno na terenie miasta, a także poza m.in.: Wrocław, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Zagórze Śląskie, Jaworzyna Śląska, Łomnica, Kłodzko, Polanica Zdrój, Świebodzice, Żarów promując PFRON finansujący mieszkanie treningowe. Beneficjenci projektu wraz z asystentami aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach na terenie miasta Świdnica i poza, takich jak: wyjazdach do Szczawna Zdroju, wyjazdach do Stadniny Koni w Książu, wyjściach do Biblioteki Świdnickiej, wejściach na wieżę ratuszową w Świdnicy, wystawie repliki „Czerwonego Barona”, wizytach w Kościele Pokoju, wyjściach do restauracji, do Ogrodu Różanego, Papugarni, Wystawach Fotografii w plenerze, spacery nad Zalewem Świdnickim.

Beneficjenci projektu wielokrotnie w ramach treningu umiejętności samodzielnego organizowania czasu wolnego oraz rozwoju własnych zainteresowań wychodzili do kina na spektakle filmowe. Brali udział w wielu wycieczkach krajoznawczych, turystycznych i naukowych. Byli m.in. we Wrocławiu – ZOO, Afrykanarium, brali udział w Rejsie po Odrze, byli w Aquaparku, w Wałbrzychu w Starej Kopalni, w Zamku Książ na iluminacjach świetlnych, na festiwalu tajemnic, w Stadninie Ogierów w Książu, w Papugarni w Wałbrzychu, w Palmiarni, w Zagórzu Śląskim w Zamku Grodno i na nowym moście zwodzonym, zwiedzali Akwarium w Zagórzu, byli w Grocie Solnej w Wałbrzychu, na kręglach w Restauracji Maria w Wałbrzychu, na Krzywej Wieży w Ząbkowicach, w Laboratorium Frankensteina, zwiedzali ruiny zamku w Ząbkowicach, urządzili piknik na Ślęży, byli na basenie w Świebodzicach, oglądali Rajd Krause, przeszli Labirynt z kukurydzy w Milikowicach, Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie, wyjechali na mecz w piłkę nożną Polska-Czarnogóra na Stadionie we Wrocławiu, brali udział w zajęciach z hipoterapii w Stajni „Zielone Wzgórza” w Dziećmorowicach. Uczyli się zachowań w miejscach publicznych tzn. kawiarni, restauracji pizzerii. Brali czynny udział w wystawach i wernisażach organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Wyjeżdżali w Góry Sowie na wycieczki, do Glinna, Lubachowa oraz brali udział w wielu innych wydarzeniach.

W projekcie uczestniczy 30 osób. Beneficjenci projektu to członkowie Stowarzyszenia, dorośli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej zgodnie z wnioskiem). Beneficjentami były osoby ze zróżnicowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i zaburzeniami psychicznymi w stopniu z umiarkowanym, znacznym. Beneficjenci to osoby mieszkające na terenie miasta Świdnica, powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.

Głównymi celami terapeutycznymi podczas kompleksowej rehabilitacji w mieszkaniu są:

a) poprawa kondycji psychicznej: – wzrost samooceny i wiary we własne możliwości, – zmniejszenie napięć i stresu, – sprawniejsza komunikacja społeczna, – wzrost poczucia odpowiedzialności,

b) poprawa kondycji fizycznej: – ogólna poprawa sprawności ruchowej oraz mobilności, – poprawa funkcjonowania dużej i małej motoryki, – aktywne spędzanie czasu wolnego,

c) wzrost kompetencji społecznych: – przestrzeganie norm i zasad społecznych, – umiejętność prawidłowego zachowania się wobec obcych, w nowych sytuacjach oraz miejscach użyteczności publicznej, – niwelowanie lęków społecznych, – podejmowanie ról życia dorosłego, – lepsza orientacja w najbliższym otoczeniu, – wzrost aktywności działania na rzecz grupy, – nauka nowych umiejętności społecznie użytecznych;

W związku z poleceniem Wojewody Dolnośląskiego: na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r. poz. 374) w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i poleceniu czasowego zawieszenia działalności na terenie województwa, w terminie od dnia 1 kwietnia 2020r. do 16 czerwca 2020r. praca w Mieszkaniu Treningowym odbywała się poprzez pracę zdalną zatrudnionej kadry.

Asystenci udzielali wsparcia pośredniego: wykonywali telefony do beneficjentów, udzielali porad dotyczących zasad funkcjonowania w życiu codziennym tj. treningu gospodarstwa domowego (pomocy rodzicom/opiekunom w utrzymaniu porządku w domu, obsługi pralki, rozwieszaniu i prasowanie prania, treningu gastronomiczno-kulinarnym (pomocy w przygotowanie posiłków zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, estetycznego nakrywania stołu, sprzątania po posiłku), treningu rozwijania i realizowania własnych zainteresowań (np. pracy w przydomowych ogródkach, czytaniu książek, korzystania z Internetu, wyszukiwania ciekawych informacji, oglądanie filmów, układaniu puzzli, rysowaniu, malowaniu). Motywowano uczestników do aktywności fizycznej w domu np. ćwiczeń rozciągających, oddechowych, relaksacyjnych. Przypominano o zasadach higieny osobistej, o systematycznym zażywaniu leków.

Treningi mieszkaniowe wzmocniły również kondycję całej rodziny sprawującą opiekę nad ONI utwierdzając ich jak ważne jest dla dorosłego dziecka bycie samodzielnym, niezależnym i odpowiedzialnym.

/Inf. PSONI/

Poprzedni artykułPotrójne zderzenie pod Dobromierzem
Następny artykułKto przygarnie Zofkę? [Aktualizacja]