Strona główna Wydarzenia Chroń przyrodę i nie budź nietoperzy. Leśnicy apelują do turystów

Chroń przyrodę i nie budź nietoperzy. Leśnicy apelują do turystów

0

Leśnicy apelują, aby w okresie jesienno-zimowym – od listopada do połowy kwietnia – nie wchodzić do wszelkiego rodzaju sztolni i innych obiektów podziemnych. Stanowią one miejsca zimowania wielu gatunków nietoperzy, gdzie ssaki te hibernują i tak przeczekują niekorzystny dla nich okres.

fot. Mateusz Majchrzyk/Nadleśnictwo Wałbrzych

Podczas hibernacji temperatura nietoperza spada do temperatury otoczenia. Każde jego przebudzenie powoduje, że musi on zużyć sporo zgromadzonej energii, której po prostu może nie starczyć do wiosny – co niestety często się dzieje, i wtedy nietoperz umiera. Zimowa penetracja zimowisk nietoperzy jest jednym z głównych czynników spadku liczebności tych gatunków w naszym regionie – wskazują pracownicy Nadleśnictwa Wałbrzych.

Docelowo wszystkie wejścia do tego typu obiektów będą zabezpieczone. W najbliższym okresie część sztolni będzie zabezpieczana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Docelowo plan jest taki, aby obiekty takie były otwierane wiosną i latem, a zamykane jesienią i zimą. Powinno to zadowolić wszystkich: różnych pasjonatów, nietoperze, przyrodników i leśników – dodają leśnicy.

/Nadleśnictwo Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykuł20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim
Następny artykułIlu mieszkańców, jakie imiona najpopularniejsze? 2020 w gminie Świdnica