Strona główna Artykuł sponsorowany 6 porad, jak dbać o trawnik

6 porad, jak dbać o trawnik

0

Każdy, kto ma swój ogród, marzy o pięknym, zielonym trawniku, który zachwyca gości i przechodniów. Aby jednak móc cieszyć się miękkim, bujnym dywanem przed domem, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Trawnik wymaga regularnych zabiegów, nawożenia i koszenia. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak dbać o przestrzeń wokół swojego domu.

1. Koszenie

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji trawnika jest jego regularne koszenie. Przycinanie źdźbeł pobudza je do wzrostu i zwiększa ich gęstość. Systematyczne koszenie zapewnia intensywnie zielony, bujny trawnik, ponieważ rośliny nie zużywają energii na wytwarzanie nasion i kwiatów, a jedynie na wzmacnianie łodyg i liści. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie przycinanie trawy nie jest tak proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim trzeba robić to regularnie, najlepiej raz w tygodniu, pod warunkiem, że nie panuje w otoczeniu susza. Trawę kosi się na wysokości 1/3 źdźbła. Trawnik powinien mieć nie więcej niż 7 cm wysokości. Pierwsze koszenie odbywa się zwykle w kwietniu, a ostatnie przed zimą ma miejsce we wrześniu lub październiku. Istotną kwestią jest także odpowiednie dobranie sprzętu. Jeśli nie wiesz jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza do Twojego ogrodu, warto porównać parametry kilku modeli i poznać opinie innych użytkowników.

2. Podlewanie

Dbając o trawnik, nie można zapominać o odpowiednim podlewaniu. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie i często panuje susza. W upalnych miesiącach warto podlewać trawnik nawet co 2 dni, ale nie częściej. Za duża ilość wody może powodować gnicie źdźbeł. Podlewanie nie powinno być także krótkie i powierzchowne. Woda musi dostać się do niższych warstw gleby, aby odpowiednio zasilić korzenie trawy. Niedawno założoną murawę powinno się podlewać częściej. Młody trawnik nawadnia się nawet kilka razy dziennie, szczególnie w suchym i gorącym okresie.

3. Nawożenie

Nie można zapominać o właściwym nawożeniu trawnika. Regularne dostarczanie mu substancji odżywczych zapewni szybki i bujny wzrost murawy. Nawożenie powinno odbywać się 2 – 3 razy w roku. Ważna jest nie tylko częstotliwość pielęgnacji, ale także rodzaj wykorzystanego preparatu. Nawóz powinien być dobrze dopasowany do typu gleby, kondycji trawnika i jego potrzeb. W okresie wiosennym lepiej sprawdzą się preparaty bogate w azot, który pobudza wzrost. Jesienią lepiej wybrać nawozy z fosforem, ponieważ wzmacnia on źdźbła przed zimą. Preparat powinno się stosować w pochmurne dni, po koszeniu i grabieniu, co pozwoli substancjom odżywczym łatwiej przeniknąć do gleby.

4. Wertykulacja

Oprócz całorocznych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba pamiętać również o wiosennym przygotowaniu trawnika do sezonu. Jednym z zabiegów wykonywanych po zimie jest wertykulacja. Polega ona na wykonywaniu w glebie nacięć, co poprawia jakość ziemi. Do zabiegu wertykulacji niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Wertykulator wyposażony w specjalne noże rozcina powierzchnię gleby na głębokość 3 – 7 cm. Po wertykulacji można przeprowadzić również aerację. Podczas tego zabiegu dodatkowo do gleby przedostają się cząsteczki powietrza, które pobudzają wzrost roślin.

5. Walka ze szkodnikami i chwastami

Aby cieszyć się pięknym, bujnym trawnikiem, trzeba usunąć z niego chwasty i pędraki. Są to jedne z największych zagrożeń dla murawy. Pędraki to larwy chrząszczy, których głównym pożywieniem są korzenie trawy. Ich duża populacja prowadzi do żółknięcia i wysychania trawnika. Pędraków nie da się pozbyć całkowicie, można jedynie ograniczyć ich rozprzestrzenianie. Zabiegi wertykulacji i aeracji oraz regularne grabienie źdźbeł pozwala zmniejszyć populację szkodników. Oprócz pędraków trawnikowi zagrażają także krety. Zwierzęta te objęte są ochroną, dlatego jedyne co można zrobić, to zniechęcić je do bytowania w ogrodzie. Przed założeniem trawnika możliwe jest rozłożenie specjalnej siatki. Osoby, które już od kilku lat mają bujną i zieloną murawę mogą wykorzystać różnego rodzaju urządzenia. Wysyłają one sygnały dźwiękowe i drgania, które zniechęcają kreta do osiedlania się w ich pobliżu. Innym sposobem na walkę z tymi zwierzętami są preparaty odstraszające, które umieszcza się w utworzonych przez krety korytarzach.

Trawnik należy chronić przed zwierzętami, ale także przed roślinami. Chwasty mogą zniszczyć trawnik, nie tylko wizualnie. Przede wszystkim zabierają trawie niezbędne substancje odżywcze, prowadząc do wysychania i żółknięcia źdźbeł. Zanim trzeba będzie stosować preparaty na chwasty, warto zapobiec ich wyrastaniu. W tym celu należy regularnie kosić trawnik, nawozić go i odpowiednio podlewać. Właściwa pielęgnacja murawy uniemożliwia chwastom wzrost i rozwój.

6. Mulczowanie

Dodatkową czynnością, którą warto rozważyć, aby zapewnić sobie ładny, zielony trawnik jest mulczowanie. Polega to na rozrzuceniu rozdrobnionej skoszonej trawy po całej murawie. Jest to naturalny nawóz, zapobiegający przede wszystkim wyrastaniu chwastów i wysychaniu rosnących źdźbeł. Rozdrobnioną trawę trzeba zbierać do specjalnego kosza lub zainwestować w kosiarkę z funkcją mulczowania. Taki sprzęt nie tylko rozdrabnia źdźbła, ale także rozrzuca je po trawniku podczas koszenia. W efekcie nie trzeba robić tego ręcznie. Kosiarki z funkcją mulczowania wyposażone są w specjalne noże, które tną trawę na mniejsze kawałki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRuszają szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Zarejestrowani mogą liczyć na pomoc, reszta musi czekać
Następny artykułOkres nauki zdalnej wykorzystali na remonty [FOTO]