Strona główna Artykuł sponsorowany „Zwierzaki mają głos”. Poznaj opowiadania najmłodszych pisarzy w Polsce!

„Zwierzaki mają głos”. Poznaj opowiadania najmłodszych pisarzy w Polsce!

0

Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem! Udowodniło to po raz kolejny 30 uczniów szkół podstawowych z całego kraju – w książce „Zwierzaki mają głos”! Jej autorzy to laureaci 4. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”, organizowanego co roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Publikację można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie działań na rzecz zwierząt.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era.

W tym roku dzieci miały za zadanie opisać świat widziany oczami zwierząt. Młodzi pisarze jak zwykle nie zawiedli – do konkursu zgłoszono aż 2.827 tekstów!

Były to opowiadania tak różnorodne, jak różnorodni są ich twórcy. Jedne wręcz eksplodowały radosną energią, inne – dojrzałe, pełne celnych spostrzeżeń i niebanalnych przemyśleń – stawiały na budowanie kameralnego nastroju. Jeszcze inne zachwycały plastycznością opisów, fabularnym rozmachem i wyobraźnią pozwalającą wniknąć czytelnikowi do świata zwierząt – komentuje Małgorzata Jankowska, specjalistka ds. PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, jurorka konkursu Popisz się talentem. – Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników konkursu. Za każdym tekstem stoi przecież jakieś dziecko, nastolatka lub nastolatek, którzy postanowili nam zaufać i podjąć niełatwe pisarskie wyzwanie. Odkrywanie talentów, wspieranie pasji i odnajdywanie mocnych stron – to najważniejszy cel edukacji. W wydawnictwie Nowa Era bardzo w to wierzymy i dlatego z radością oddajemy w ręce czytelników już czwartą książkę z serii “Popisz się talentem” – dodaje jurorka.

We wszystkich 4 edycjach konkursu wzięło udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” i najnowsza: “Zwierzaki mają głos”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

Dzieci, które nie wzięły udziału w konkursie, nadal mogą spróbować swych sił na polu literatury! Na końcu tegorocznej książki czeka na nich bowiem rozbudowana sekcja aktywnościowa Zwierzakowy Ogarniacz dla Oczytanych. To zbiór urozmaiconych pisarskich wyzwań, które zainspirują każdego ucznia do pisania, pomogą pokonać obawy i zachęcą do wykorzystania własnej kreatywności. Zachęcamy nauczycieli, aby wykorzystali tę sekcję na zajęciach lekcyjnych lub dodatkowych. To gotowy materiał na świetną literacką zabawę. Jak pokazują kolejne edycje konkursu, dzieciaki mają skrzydła, tylko trzeba im pomóc je rozwinąć!

Jury konkursu Popisz się talentem 2020

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Ambasador 4. edycji “Popisz się talentem”

Marcin Kostrzyński (ur. 1970) – autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanały na You Tubie “Marcin z lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Współautor wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Za filmy z cyklu “Dzika Polska” wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzator Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie w 2008 roku oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM. Zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018, Nagrody Esencja Natury 2018.

***

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży National Geographic Odkrywca. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką, KsiążkoGry, Królewicz Lupi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUczniowie przygotują paczki dla dzieci z Domu Dziecka
Następny artykuł80-latek spędził siedem godzin w karetce. Zmarł krótko po przyjęciu do szpitala