Strona główna Wydarzenia Nauczyciele klas I-III w całym kraju będą testowani na koronawirusa

Nauczyciele klas I-III w całym kraju będą testowani na koronawirusa

0

W ostatnim tygodniu ferii, od 10 do 17 stycznia będzie przeprowadzone testowanie na obecność koronawirusa nauczycieli nauczania początkowego w całym kraju – zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, o ile liczba zakażeń nie będzie wzrastać, nie wyklucza on powrotu uczniów klas I-III do szkół po zakończeniu ferii.

Szef resortu zdrowia poinformował w radiu TOK FM, że projekt testowania nauczycieli pod kontem zakażenia COVID-19 został rozszerzony. Będą testowani nie tylko, jak wcześniej zakładano, nauczyciele z trzech województw południowej Polski, ale z całego kraju. – Chodzi o tych nauczycieli, którzy pójdą do szkół w pierwszej kolejności – nauczania początkowego – zapowiedział.

Będzie to robione testem PCR, czyli nie testem antygenowym, ale testem dokładnym. Będziemy chcieli tutaj wykorzystać metodę pulowania, czyli zbiorowego testowania dla 10 osób. Gdy w przypadku puli 10 osób wyjdzie dodatni wynik, to potem będziemy te próbki testować indywidualnie, pojedynczo – wyjaśnił Niedzielski. – Wykonawcą testowania będzie sanepid. Oczywiście będzie to zrobione w ścisłej współpracy, kooperacji z kuratoriami – dodał.

Minister zdrowia pytany był również o termin powrotu uczniów do szkół. – Dla mnie ogromnym znakiem zapytania jest, jaki będzie skutek świat i Sylwestra – wskazywał Niedzielski. Jak wyjaśnił, jeżeli udałoby się utrzymać średnią zachorowań na poziomie 10 tysięcy przypadków, to powrót klas I-III do szkół mógłby zacząć się po feriach zimowych. – Decyzja nie będzie mogła być podjęta z tak dużym wyprzedzeniem, będziemy musieli poczekać co najmniej tydzień po rozpoczęciu nowego roku, jaki jest efekt epidemiczny świąt i sylwestra – podkreślił minister

/TOK FM, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułOdżywka do rzęs – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułZ pomocą dla chorej Amelki. Odnowiona Škoda w rajdowej stylistyce niemal gotowa, wkrótce trafi na licytację! [FOTO]